Artykuły,  Poradniki

Jak szybko i skutecznie wygrać z nadmiernym poceniem?

139695897076950500Ciało zdrowego człowieka ma stałą temperaturę 36,6 C. Kiedy jest nam zimno, organizm jest w stanie wytworzyć sobie energię cieplną, aby móc utrzymać tę temperaturę. Z kolei jeżeli jest nam za gorąco, organizm musi bronić się przed przegrzaniem. Właśnie dlatego się pocimy. Kiedy pot jest wydzielany na powierzchni skóry, nadmiar ciepła jest oddawany razem z nim na zewnątrz. Pocimy się tym intensywniej, im cieplej jest wokół nas. Proces ten jest niezbędny, aby ludzkie ciało mogło prawidłowo funkcjonować także w wysokich temperaturach. Mówiąc inaczej, gdybyśmy się nie pocili, to każdego upalnego dnia mogłaby nas męczyć gorączka. Pocenie się może też służyć oczyszczaniu organizmu. W składzie potu są zawarte zbędne produkty przemiany materii, które w ten sposób są usuwane.

Teoretycznie więc pocenie się jest zwykłą reakcją ludzkiego ciała na ciepłe otoczenie. W praktyce jest nieco inaczej. Wielu osób może dotyczyć problem nadmiernego pocenia. Nie jest ono zależne od temperatury, panującej w otoczeniu ani od poziomu aktywności fizycznej. Dodatkowo może być pogłębiane przez stresujące sytuacje. Najczęściej dotyczy skóry na stopach, dłoniach i pod pachami. Nadmierne pocenie nie jest groźne dla zdrowia, ale z całą pewnością jest bardzo problematyczne, ponieważ przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Ponadto może wprawiać w zakłopotanie osoby, których dotyczy bezpośrednio. Może spowodować, że osoby zmagające się z tym problemem będą stronić od kontaktów z innymi ludźmi, nie chcąc sprawiać wrażenia osób, które nie dbają o higienę. To może powodować problemy w pracy i w życiu towarzyskim. Te mogą pogłębiać stres, a ten w konsekwencji może wywołać jeszcze większy problem z poceniem.

Należy sobie uświadomić, że nadmierne pocenie się nie jest winą braku higieny. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, co oznacza, że może przydarzyć się dosłownie każdemu. Nadmierne pocenie się nie jest także sytuacją bez wyjścia. Sposobem na jego przezwyciężenie może być zmiana codziennie stosowanego dezodorantu na inny, o intensywniejszym zapachu. Jednak kiedy zwykłe dezodoranty okażą się zbyt słabe, żeby rozwiązać problem, można poszukać porady w aptece i tam zapytać o stosowny produkt. Kosmetyki apteczne mają z reguły działanie silniejsze od innych, a ich skład jest tak dobrany, aby można było z ich pomocą zlikwidować problem na dłuższy czas, a nie tylko go zamaskować. Dla osób, które walczą z nadmierną potliwością skuteczne mogą się okazać antyperspiranty, zawierające w składzie sole aluminium. Najbardziej znanym przykładem takiego preparatu jest Etiaxil. Wykazano, że związki aluminium w miejscu naniesienia na skórę tworzą czop, który zatyka ujścia gruczołów potowych. W ten sposób pocenie się w tym miejscu nie jest tak intensywne. Taka ochrona jest trwała przez kilka dni, dlatego Etiaxil powinno się stosować inaczej, niż tradycyjne antyperspiranty. Nakłada się go na skórę na noc. Powinna to być ostatnia czynność przed pójściem spać. Skóra musi być czysta, sucha i wolna od podrażnień (np. po depilacji pach). Po obudzeniu się trzeba zmyć preparat wodą i mydłem. Po raz kolejny można go zastosować po 2-3 dniach, albo jeszcze później, w zależności od potrzeby. W ciągu dnia na tak zabezpieczoną skórę można nakładać też inne kosmetyki, ponieważ Etiaxil jest bezwonny. Nie plami odzieży, ponieważ jest stosowany tylko na noc, a przy tym skutecznie chroni przed plamami z potu i nieprzyjemnym zapachem.

fot. by Ryan Hyde via flickr.com, creative common licence

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *