Dla kobiet,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda,  Zdrowie odżywianie

Jak uchronić się przed infekcjami układu moczowego?

Okres jesienno-zimowy sprzyja zapadaniu na różnego rodzaju choroby, zwłaszcza związane z układem moczowym. Dlatego też warto zapoznać się z ich objawami oraz sposobami ich zwalczania.

Na początku, zanim wizyta u specjalisty stanie się faktem, dobrze zaobserwować, co dzieje się w organizmie, aby na podstawie rozmowy lekarz mógł zlecić wykonanie konkretnych badań i po otrzymaniu ich wyników postawić diagnozę. Nietrzymanie moczu to często – w przypadku dolegliwości dotyczących kwestii wypróżniania – pierwsza oznaka tego, że należy udać się do urologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

 

3_Jak uchronić się przed infekcjami układu moczowegoSkala problemów z pęcherzem

W medycynie przyjęto trójstopniowy podział kłopotów z opróżnianiem pęcherza, który ma na celu zwrócenie uwagi na różne stopnie natężenia tej przypadłości. W pierwszym z nich niekontrolowane popuszczenie moczu jest skutkiem intensywnego napięcia mięśni brzucha, kiedy ciśnienie znajdujące się w jamie ustnej szybko wzrasta. Dzieje się tak na przykład w trakcie kichnięcia, śmiania się lub podnoszenia przedmiotów.

 

Do drugiego stadium dochodzi wtedy, gdy powodem, który wywołuje niespodziewane pojawienie się moczu na bieliźnie, jest podejmowanie zwykłych, codziennych czynności, takich jak bieganie, wykonywanie niewielkich prac fizycznych czy przemieszczanie się. Wówczas wszystkie działania, które wymagają rozstawienia nóg, mogą powodować problemy z kontrolowaniem pęcherza.

 

Trzeci i zarazem ostatni stopień, traktowany jako najbardziej dokuczliwy, objawia się tym, że popuszczanie moczu odbywa się nawet podczas stania w miejscu. Stadium to jest nie tylko najbardziej uciążliwe ze względu na poczucie stałego dyskomfortu, lecz także prowadzi do bolesnych stanów zapalnych, których przyczyna tkwi w rozwijaniu się bakterii na bieliźnie poplamionej uryną.

 

Przyczyny nietrzymania moczu

Najłatwiej wyleczyć te z dolegliwości, które oznaczają występowanie infekcji moczowo-płciowych. Wówczas problemom z niekontrolowanym wypróżnianiem towarzyszą również częsta potrzeba oddawania moczu, intensywny ból podczas załatwiania tej potrzeby fizjologicznej lub gorączka. Infekcje, które zostaną potwierdzone podczas badania, leczy się przy pomocy antybiotyków. Kuracja trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, należy jednak pamiętać, by – mimo ustąpienia objawów – zbyt wcześnie jej nie przerywać. Może to spowodować nawrót choroby.

Problemy z nietrzymaniem moczu wiążą się także ze zmianami hormonalnymi. Wraz z obniżeniem się poziomu estrogenów dochodzi do osłabienia elastyczności dna miednicy i przepony moczowej. Są one odpowiedzialne za utrzymywanie narządów rozrodczych we właściwej pozycji, dlatego spadek hormonów wiąże się z opuszczaniem się narządów i cewki moczowej. Dlatego też problemy z kontrolowaniem pęcherza dotyczą zwłaszcza kobiet po okresie menopauzy.

 

Leczenie problemów z oddawaniem moczu

Poza środkami farmakologicznymi zawierającymi substancje zmniejszające częstotliwość skurczów pęcherza, dobrze zainteresować się również specjalnymi ćwiczeniami pozwalającymi wzmocnić osłabione mięśnie. W tym wypadku warto pracować nad mięśniami Kegla, które kontrolują zwieracze pęcherza. Dobrym pomysłem będzie kontrolowane powstrzymywanie uryny w trakcie korzystania z toalety, a następnie powtarzanie tej czynności poza toaletą. Po upływie kilku miesięcy regularnych prób zdolność mięśni do kontrolowania wydalania moczu powinna wrócić do pierwotnego stanu.

 

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *