Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Nadciśnienie – problem nawet 1/3 Polaków
Ciśnienie, czyli siła z jaką serce pompuje krew ma kluczowy wpływ na pracę wszystkich narządów znajdujących się w ludzkim ciele. Narządy funkcjonują najlepiej, gdy wynosi ono 120/80 mmHg. Nadciśnienie występuje wtedy, gdy choć jedna wartość przekracza barierę 139/89 mmHg. Co może się stać, gdy nasze ciśnienie przekroczy tę granicę? Zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, a nawet uszkodzenia wzroku. Jeśli mamy w domu ciśnieniomierz, powinniśmy wykonywać dwa pomiary, najlepiej rano i wieczorem w wybrane 3 dni tygodnia. A co jeśli nie mamy jeszcze w domu ciśnieniomierza? Jaki ciśnieniomierz kupić, aby prosto i dokładnie przeprowadzić pomiar ciśnienia krwi w domowych warunkach?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Ciśnieniomierz, który przeprowadza pomiar na nadgarstku jest wyjątkowo poręczny i prosty w obsłudze. Pomiar odbywa się oczywiście automatyczne, dzięki czemu wystarczy tylko założyć mankiet na nadgarstek z dłonią skierowaną do góry, zostawiając pomiędzy nimi około 1,5 cm luzu. Niestety łatwość z jaką możemy kontrolować nasze ciśnienie przy pomocy ciśnieniomierza nadgarstkowego nieco przyćmiewa to, że są to urządzenia dość niedokładne.

Ciśnieniomierze naramienne

Z wyżej wymienionego powodu najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą ciśnieniomierze naramienne, które dzięki znacznie dokładniejszym pomiarom pozwolą nam nie tylko rozpoznać objawy nadciśnienia, ale także skrupulatnie monitorować efekty jego leczenia. Mankiet zakładamy na ramię z dolną krawędzią oddaloną o 2-3 cm nad zgięciem łokciowym, a ramię koniecznie musi znajdować się na wysokości serca. Zarówno ciśnieniomierze naramienne, jak i ciśnieniomierze nadgarstkowe wyróżniają się nie tylko w pełni automatyczną obsługą, ale często także przydatnymi dodatkami, takimi jak np. pomiar pulsu, funkcja czasu i daty, czy pamięć wyników pomiarów, sygnalizacja zużycia baterii i błędnego użycia.

Garść praktycznych porad

Jeżeli nie dostosujemy się do kilku cennych wskazówek, to przeprowadzany przez nas pomiar może być niewiarygodny bez względu na to, jaki ciśnieniomierz kupimy. Przede wszystkim nigdy nie zakładajmy mankietu na ubranie, a przed samym pomiarem zapewnijmy sobie od kilku do kilkunastu minut odpoczynku. Mierzmy ciśnienie przed tym, jak zjemy posiłek lub weźmiemy leki. Co więcej, starajmy się dokonywać pomiarów o podobnych porach, na tej samej ręce, którą najlepiej jest oprzeć na stole. Ciśnienie warto jest zacząć mierzyć zwłaszcza wtedy, gdy często dokuczają nam bóle i zawroty głowy, ciągłe zmęczenie, bezsenność, potliwość, wybuchowość mamy mroczki przed oczami lub inne niepokojące objawy, takie jak kołatanie serca, czy duszności.

„Już wiem, jaki ciśnieniomierz kupić!”

Zanim będziemy musieli regularnie przyjmować leki, nadciśnienie można zwalczyć w znacznie przyjemniejszy sposób. Wzbogacenie naszej diety o owoce cytrusowe pełne witaminy C, umiarkowany wysiłek fizyczny, którzy szybko może przerodzić się w hobby lub życiową pasję, ograniczenie stresu, krótkie wakacje nad morzem, a nawet wysypianie się – wszystko to poskutkuje poprawą naszego stanu zdrowia, w tym także obniżeniem się ciśnienia. Osobom przed 50. rokiem życia wystarczy, nie mającym kłopotów z nadciśnieniem bez problemu wystarczą proste i wygodne ciśnieniomierze nadgarstkowe. Dla starszych i cierpiących na nadciśnienie zdecydowanie najlepsze będą ciśnieniomierze naramienne, które gwarantują największą dokładność pomiaru. Dzięki nim zbierzemy wiele cennych informacji o stanie naszego zdrowia, które będziemy mogli przedstawić naszemu lekarzowi podczas kolejnej wizyty kontrolnej, znacznie usprawniając proces leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *