Zdrowie i Uroda

Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł?

Piękny uśmiech zależy nie tylko od zdrowych, pozbawionych próchnicy oraz lśniących, białych zębów. Ważna jest również kondycja dziąseł. Ich krwawienie jest niepokojącym objawem, wymagającym skontrolowania. Jakie miewa przyczyny? Co stosować, gdy pojawia się krew z dziąseł?

 

Co oznacza krwawienie dziąseł? Dlaczego dziąsła krwawią?

 

Krwawiące dziąsła to często bagatelizowany problem. Gdy podczas mycia zębów pojawia się krew z dziąseł, należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę. 

Najczęściej do podrażnienia dziąseł dochodzi w sposób mechaniczny podczas zbyt intensywnego szczotkowania. Codzienne mycie zębów z użyciem zbyt mocnej siły lub szczoteczką o twardym włosiu i z zastosowaniem niewłaściwej techniki (szorowanie zamiast wymiatania) uszkadza błonę śluzową. Pojawiają się liczne mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych, które powodują krwawienie z dziąseł. 

[obraz_1]

Podobne skutki może wywoływać częste spożycie pokarmów twardych o ostrych krawędziach (np.: cukierków landrynków czy orzechów). Krwawienie dziąseł bywa również objawem choroby ogólnoustrojowej, np.: cukrzycy, problemów z krzepliwością krwi czy nadczynności tarczycy. Krwawiące dziąsła podczas mycia zębów mogą wynikać także z błędów dietetycznych. Niedobór witamin, zwłaszcza C oraz K, negatywnie wpływa na kondycję tkanek przyzębia. 

Bardzo często niewłaściwa higiena jamy ustnej, która powoduje odkładanie resztek pokarmowych oraz namnażanie bakterii, sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Taki stan, jeśli nie jest prawidłowo leczony, sprzyja rozwojowi paradontozy. Bez względu na bezpośrednią przyczynę, bolące i krwawiące dziąsła wymagają konsultacji stomatologicznej.

 Krwawiące dziąsła? Wejdź na https://www.sunstargum.com/pl/ i sprawdź profesjonalne rozwiązania, które pomogą zwalczyć problem!

Jak poznać, że dziąsła są chore?

 

Problemy z dziąsłami często są widoczne gołym okiem. Dochodzi do zmiany ich barwy ze zdrowej jasnoróżowej na ciemnoczerwoną. Chore dziąsła stają się miękkie, rozpulchnione i tkliwe, wrażliwe na dotyk (językiem, szczoteczką do mycia zębów czy podczas spożywania pokarmów). Często i łatwo krwawią. Towarzyszy temu ból dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust.

 

Jak leczyć krwawienie dziąseł?

 

Główną metodą leczenia krwawienia dziąseł jest zmiana nawyków higienicznych. Należy regularnie myć zęby przy użyciu właściwie dobranych akcesoriów, czyli szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz pasty do zębów na krwawiące dziąsła. Preparaty higieniczne powinny zawierać odpowiednio dopasowane składniki, które pomogą ograniczyć podrażnienie dziąseł, np.: chlorheksydynę, witaminę E, prowitaminę B5 czy aloes.

Ważna jest także właściwa technika szczotkowania, a więc zdecydowane unikanie szorowania zębów. Zaleca się delikatne ruchy wymiatające, które pozwalają na usunięcie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Należy pamiętać o konieczności czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą szczoteczek interdentalnych, flossera czy nici dentystycznej. Warto korzystać też z płynu do płukania jamy ustnej.

Aby utrzymać dziąsła w dobrej kondycji, należy prowadzić zdrowy tryb życia – pamiętać o prawidłowo zbilansowanej diecie oraz ograniczeniu używek (palenia papierosów czy spożywania alkoholu). Bardzo ważne są też regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *