Medycyna estetyczna,  Poradniki

Jakimi metodami można leczyć ginekomastię tłuszczową?

ginekomastiaGinekomastia występuje w obecnych czasach dosyć często- szacuje się, że tzw. ginekomastia idiopatyczna, czyli występująca bez wyjaśnionej przyczyny, dotyczy nawet 36% dorosłych mężczyzn. Termin „ginekomastia” pochodzi z języka greckiego z kombinacji słów „gyne” oznaczającego kobietę oraz „mastos”, co oznacza piersi. Ginekomastia może wynikać z rozrostu tkanki tłuszczowej, gruczołowej bądź mieć charakter mieszany. Ginekomastia tłuszczowa, zwana też lipomastią, najczęściej wynika z otyłości- i choć często redukcja masy ciała wiąże się również ze zmniejszeniem piersi, to nie zawsze pozwala mężczyźnie całkowicie pozbyć się tego problemu.

Gabinety medycyny estetycznej oferują obecnie wiele zabiegów, które mogą pomóc w usunięciu ginekomastii tłuszczowej. Bez względu jednak na charakter ginekomastii, nim podejmie się decyzję o zabiegu należy poddać się dokładnej diagnostyce medycznej obejmującej badania laboratoryjne oraz USG piersi. Jej głównym celem jest wyeliminowanie poważnych problemów zdrowotnych, które mogą odpowiadać za pojawienie się ginekomastii, takich jak jak zaburzenia hormonalne czy też rak piersi- którego częstość występowania wśród mężczyzn ocenia się na około 1%.

Jakie są dostępne metody usuwania ginekomastii tłuszczowej?

W przypadku ginekomastii tłuszczowej powszechnie stosowaną metodą jej usunięcia jest przede wszystkim liposukcja. W lipomastii zabieg ten polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z piersi. Można go wykonać metodą klasyczną lub z wykorzystaniem bardziej nowoczesnych technik, które wpływają na skrócenie okresu rekonwalescencji oraz minimalizują ryzyko powikłań.

 

Klasyczna liposukcja to operacja, która jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle około 1-1,5h. Chirurg wykonuje cięcia o długości 2-3 cm biegnące w fałdzie podpiersiowym. Przez cięcia te wprowadzane są następnie kaniule, którymi odsysany jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Blizny pozostające po liposukcji wykonanej metodą tradycyjną są zazwyczaj niemal niewidoczne. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu pacjent odczuwać może dyskomfort operowanej okolicy, dlatego w tym okresie często konieczne jest leczenie przeciwbólowe. W celu uzyskania jak najlepszych efektów przez około miesiąc po zabiegu należy nosić specjalną kamizelkę uciskową, której celem jest zmniejszenie opuchlizny. Ostateczne efekty operacji można ocenić po upływie kilku miesięcy- metodę uważa się jednak za skuteczną i przynoszącą trwałe efekty. Koszt takiego zabiegu w Polsce waha się od 3 do około 5,5 tys. zł.

 

Liposukcja z wykorzystaniem ultardźwięków to bardziej nowoczesne oblicze tradycyjnej liposukcji, która również ma zastosowanie w leczeniu ginekomastii (więcej informacji na portalu Tourmedica.pl). Ultradźwięki są w tym wypadku wykorzystywane do rozbijania tkanki tłuszczowej, którą dzięki temu łatwiej jest usunąć. Ponadto pozwala to z większą precyzją modelować obszar poddawany zabiegowi i kontrolować ilość odsysanego tłuszczu. Taka metoda umożliwia usunięcie nadmiaru tkanki za pomocą kaniul o mniejszej średnicy- a więc zabieg taki jest mniej inwazyjny niż tradycyjna liposukcja. Przekłada się to na zmniejszenie dyskomfortu pacjenta po operacji, krótszy okres rekonwalescencji (około 2 tygodnie) oraz mniejsze ryzyko powikłań takich jak krwiaki czy infekcje w ranie. Dodatkową zaletą zastosowania ultradźwięków jest ich wpływ na skórę- staje się ona jędrna i obkurczona.

 

Bardzo atrakcyjnym i jednocześnie zupełnie bezpiecznym zabiegiem jest obecnie tzw. liposukcja iniekcyjna. Polega ona na kilkakrotnym wstrzyknięciu preparatu, którego zadaniem jest wywołaniu kontrolowanego, lokalnego stanu zapalnego- doprowadza to komórki tłuszczowe do rozpadu. Uwolnione z nich tłuszcze są absorbowane i w naturalny sposób metabolizowane przez organizm. „Dodatkowo w miejscu wstrzyknięcia dochodzi do włóknienia, więc dodatkowo uzyskujemy taki efekt ujędrnienia i napięcia skóry” wyjaśnia Anna Adamowicz Dąbrowska, kosmetolog. Zabieg trwa około 30 min, metoda czasem może wymagać wykonania serii 2-3 zabiegów. Okres rekonwalescencji trwa zaledwie kilka dni, w czasie których może utrzymywać się niewielka bolesność, obrzęk i zasinienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *