Artykuły

Kamica nerkowa – charakterystyka schorzenia

Częstotliwość występowania kamicy nerkowej jest znaczna. Szacuje się, że choroba dotknęła przynajmniej raz w życiu 5% kobiet i 10% mężczyzn. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo jej wystąpienia, ale pierwszy napad kolki nerkowej może wystąpić nawet u osoby dwudziestoletniej. Najczęściej jednak schorzenie dotyczy mężczyzn w wieku 40-50 lat i kobiet w wieku 50-70 lat.

Na czym polega kamica nerkowa?

 

Kamica nerkowa polega na obecności złogów w układzie moczowym określanych jako kamienie nerkowe. Powstają z substancji chemicznych, które wchodzą w skład moczu. Prawidłowo znajdują się w stanie rozpuszczonym, ale gdy ich stężenie przekracza określone normy, wówczas zaczyna się wytrącać osad, nazywany często piaskiem, który gromadząc się, tworzy stopniowo coraz większe złogi. Kamienie nerkowe najczęściej powstają ze szczawianu lub fosforanu wapnia, ale mogą też być efektem nadmiernej kumulacji kwasu moczowego lub fosforanu magnezowo-amonowego. W rzadkich przypadkach za kamicę odpowiada cystyna.

 

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

 

Pewne choroby i mniejsze nieprawidłowości w organizmie powodują, że ryzyko zachorowania na kamicę nerkową staje się większe. Podwyższone ryzyko dotyczy osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna, nadczynność przytarczyc, a także pacjentów po operacji jelita cienkiego. Na rozwój kamicy nerkowej wpływa nieprawidłowy odpływ moczu z jednej lub obu nerek, co może wiązać się m.in. z przerostem gruczołu krokowego. Schorzeniu sprzyja również zbyt mała ilość substancji przeciwdziałających tworzeniu się złogów. Do niezbędnych substancji zaliczają się cytryniany i magnez.

 

Objawy kamicy nerkowej

 

Obecność kamieni nerkowych może nie dawać żadnych sygnałów przez długi czas, ale gdy kamień osiągnie spore rozmiary i wypełni miedniczkę oraz kielichy nerki, wówczas często pojawia się tępy ból pleców, który niestety jest mylony z bólami kręgosłupa. Gdy kamień przesuwa się z nerki do moczowodu, powoduje silny ból określany jako kolka nerkowa. Może być odczuwany w okolicy nerki, ale też w obrębie brzucha i promieniować w kierunku pachwiny. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Wśród innych objawów należy wymienić parcie i częste oddawania moczu, a także pieczenie w momencie opróżniania pęcherza.

 

Jak radzić sobie w przypadku wystąpienia dolegliwości?

 

O diagnozowaniu i leczeniu kamicy nerkowej można dowiedzieć się więcej ze strony http://www.no-spa.pl/inne-bole-brzucha/kamica-nerkowa. Jeżeli w przeszłości występowały już problemy związane z tym schorzeniem, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Konieczne jest wypijanie dużych ilości płynów – około 3-4 litrów dziennie. Samodzielnych prób łagodzenia objawów nie powinny podejmować kobiety w ciąży. Również dzieci muszą być leczone wyłącznie pod okiem lekarza. Osoby, które wcześniej nie miały problemów z nerkami także nie powinny próbować leczyć się na własną rękę. Konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *