Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Katar sienny – objawy i leczenie

Teen woman with allergy or coldKatar sienny to niebywała udręka dla alergików. Jest to dolegliwość osłabiająca organizm i prowadząca do ogólnie złego samopoczucia. Katar sienny jako reakcja alergiczna organizmu na alergen najczęściej występuje wspólnie z innymi objawami.

Kichanie, łzawienie oczu, niekiedy ból głowy, czy gorączka to tylko niektóre z nich. Częstym towarzyszem kataru siennego są zaczerwienione oczy, ich swędzenie i opuchlizna wokół. Najczęściej pomijanym objawem przy katarze siennym jest ból zatokowy. Ból ten usytuowany jest w okolicach czołowo-nosowych, a także szczękowych.

Katar sienny może występować w różnych porach roku, w zależności od pojawiającego się alergenu, na który organizm jest uczulony. Bywa, że objawy kataru siennego mylone są ze zwykłym przeziębieniem. Podobne objawy dwóch różnych dolegliwości zdrowotnych utrudniają właściwe rozpoznanie choroby. Wówczas mylnie postawiona diagnoza, a co za tym idzie leczenie, może nie przynosić oczekiwanych skutków.

Leczenie kataru siennego i jego objawów nie należy do najprostszych czynności. Dla osiągnięcia oczekiwanych, długofalowych skutków leczenie można rozłożyć na kilka etapów. Pierwszym z nich będzie wyeliminowanie przyczyny kataru siennego. Jeśli alergen jest nieznany, należy poddać się specjalistycznym badaniom, mającym na celu jego rozpoznanie. Wiedza na temat przyczyny występowania kataru siennego jest niezmiernie ważna i decydująca w kolejnych etapach leczenia. Kolejnym krokiem jest podjęcie leczenia farmakologicznego. Leki przeciwhistaminowe stanowią tu najważniejszą część. Wspomagane lekami obkurczającymi błonę śluzową nosa, oraz środkami przeciwuczuleniowymi, doprowadzić mogą do całkowitego wyeliminowania kataru siennego.

Po usunięciu wszelkich skutków i dolegliwości, warto zadbać o unikanie kontaktu z substancjami, które wywołuj katar sienny. Leczenie doraźne po ustąpieniu kataru siennego ma znaczący wpływ na jego kolejne ewentualne wystąpienie. Jeśli leczenie przebiegać będzie prawidłowo, katar sienny może powracać w coraz większych odstępach czasu i z coraz mniejszym nasileniem.

Źródło:

Alergiczny nieżyt nosa – Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Katar_sienny

Katar sienny – leczenie i objawy http://blog-antyalergiczny.pl/katar-sienny/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *