Wiadomości medyczne

Kategorie aparatów ortodontycznych

zahnreinigung-1514693_960_720Każdy z nas pragnie mieć zdrowy i piękny uśmiech. Pozwala on poczuć się pewniej i atrakcyjniej. Niestety zdarza się tak, że zgryz wymaga korekty. Najskuteczniejszą metodą jest założenie aparatu na zęby. Leczenie tym sposobem trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od wielkości wady oraz uwarunkowań genetycznych związanych z podatnością kości na przesuwanie się.

Aparaty wyjmowane

Ruchomy aparat na zęby lekarze rekomendują pacjentom, którzy nie ukończyli jeszcze 14 lat. Tylko wtedy ubytki w uzębieniu zostaną w stu procentach zniwelowane. Ma to związek ze stanem kości szczęki, która w tym wieku jest jeszcze na tyle miękka, by poddać się prostowaniu za pomocą ruchomego aparatu. Mechanizm zgodnie z zaleceniami specjalisty powinno się nosić kilka godzin dziennie. Wiele osób chcąc nieco przyspieszyć leczenie uzębienia, zakłada go również na noc. Decydując się na ruchomy aparat ortodontyczny, najlepiej umówić się na wizytę do zaufanego lekarza, który cieszy się pozytywną opinią wśród pacjentów. Przykładem jest ortodonta w Szczecinie – orto-magic.eu, który korzysta z najnowszych rozwiązań w ortodoncji i stomatologii. Dzięki czemu, leczenie jest naprawdę skuteczne.

Aparaty stałe

Jeśli wystąpią przeciwwskazania do założenia aparatu ruchomego, skuteczną metodą leczenia jest aparat stały. Decydują się na niego osoby w różnym wieku. Nikogo nie dziwią mężczyźni i kobiety po 40. z aparatami na zębach. Najpopularniejszym typem aparatów stałych jest ten z metalowymi zamkami. Jest on całkowicie widoczny, dlatego można wybrać wersję bardziej estetyczną z porcelanowymi, przezroczystymi, albo białymi zamkami. Cena jednego łuku waha się między 1500-3500 zł, w zależności od rodzaju zamków. Poza tym, osoba będąca w trakcie leczenia jest zobowiązana do comiesięcznych wizyt kontrolnych, podczas których regulowane są mechanizmy aparatu.

Najnowsza metoda leczenia – aparat lingwalny

Dla osób, które chcą ukryć aparat najlepszym rozwiązaniem jest mechanizm lingwalny inaczej językowy. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych i stałych zakłada się go na wewnętrzną część zębów, przez co jest zupełne niewidoczny. Lekarze proponują go osobom w każdym wieku. Dodatkowo, można nim leczyć nawet skomplikowane zniekształcenia zgryzu. Istnieją dwa typy aparatów lingwalnych: dedykowane oraz samoligaturujące. W pierwszym przypadku lekarz przygotowuje dla pacjenta specjalny model aparatu, który idealnie pasuje do jego potrzeb. Wersja samoligaturująca jest dostępna od ręki i można ją założyć nawet na pierwszej wizycie. Minusem aparatu lingwalnego, który nie umknie niczyjej uwadze jest jego cena. Kwota za założenie dwóch łuków jest około 4 razy większa niż w przypadku aparatu stałego (może wynieść nawet 15 tys. zł).

Metod na leczenie skrzywień uzębienia jest wiele. Poza tym, technologie ortodontyczne stale się rozwijają. Lekarze zawsze pomagają dobrać właściwy aparat, w zależności od potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *