Poradniki,  Zdrowie i Uroda

KIEDY NALEŻY SZUKAĆ POMOCY LARYNGOLOGA?

Senior man having his ears checked at the doctors office.Nadeszła jesień i większość z nas boryka się z katarem lub bólem gardła, które są najczęstszymi objawami chorobowymi tej pory roku. Zazwyczaj jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi metodami przekazanymi nam przez babcie, czy też bardziej nowocześnie, stosując leki dostępne bez recepty. Jednak jakie objawy są na tyle niepokojące, że należy udać się do specjalisty?

Przyczyną kataru najczęściej jest zapalenie błony śluzowej z towarzyszącym zapaleniem zatok przynosowych. Jeśli katar trwa krócej niż 10 dni, jest wodnisty i nie ma koloru zielonkawego lub żółtego oznacza to, że jest spowodowany zakażeniem wirusowym, a jego leczenie powinno się ograniczyć do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) oraz leków obkurczających naczynia, takich jak pseudoefedryna. W doborze tych leków zależnie od wieku i chorób towarzyszących wystarczy pomoc farmaceuty lub lekarza rodzinnego. Zalecana jest również inhalacja zimnym powietrzem, o co w okresie jesiennym nietrudno. Należy jednak pamiętać, aby nie wyziębić organizmu gdyż może to prowadzić do groźnych powikłań.

Pozostałe przyczyny kataru są poważniejsze i jeśli katar utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni konieczna jest konsultacja laryngologa. Będzie on w stanie przeprowadzić diagnostykę w celu zidentyfikowania przyczyny. Wpływ na zapalenie zatok może mieć skrzywienie przegrody nosa, przerost III-go migdałka, polipy nosa czy zwężenie ujścia zatok, których zoperowanie może być konieczne dla pozbycia się uciążliwego kataru.

Bóle gardła mogą mieć różną etiologię. Jeśli współwystępują z katarem najczęściej są spowodowane ściekaniem wydzieliny z nosa na tylną ścianę gardła i nie wymagają leczenia innego jak wyleczenie kataru. Jednak jeśli ból jest spowodowany infekcją wirusową obejmującą krtań może być to stan zagrożenia życia. Gdy bólowi gardła towarzyszy chrypka, suchy kaszel, uczucie drapania i pieczenia w gardle leczenie ogranicza się do wypijania dużej ilości płynów, a w razie nasilonego bólu przyjmowania tabletek do ssania uśmierzających ból. Jeśli pojawia się duszność i uczucie braku powierza należy natychmiast udać się do lekarza, który w pierwszej kolejności zmniejszy obrzęk krtani powodujący utrudnienia w przepływie powietrza a następnie, jeśli to będzie konieczne, zaplanuje leczenie.

Gdy chrypka utrzymuje się dłuższy czas, nasila się po długotrwałym używaniu głosu lub po intensywnym paleniu papierosów, towarzyszą jej drapanie lub pieczenie, w najgorszym wypadku ból, należy się udać do specjalisty. Te objawy mogą być spowodowane nadmiernym wysilaniem krtani poprzez długotrwałe mówienie czy śpiewanie lub przez palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu. W tych przypadkach należy ograniczyć używanie głosu do minimum i zaprzestać przyjmować używki. Pomocne mogą okazać się nebulizacje z soli fizjologicznej, inhalacje solankowe, czy w przypadku odkrzsztuszania gęstej wydzieliny, leki mukolityczne. Może się jednak okazać, że przewlekłe zapalenie krtani ma znacznie poważniejsze przyczyny, takie jak gruźlicze lub, w dzisiejszych czasach już niezwykle rzadkie, kiłowe zapalenie krtani. Ponadto objawy przewlekłego zapalenia krtani mogą dawać stany przedrakowe czy nowotwory. Do diagnostyki tych schorzeń konieczne jest wykonanie laryngoskopii, a w przypadku podejrzenia zmian przedrakowych pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Częstym objawem współwystępującym z katarem lub bólem gardła jest ból lub uczucie zatkania ucha. Są one spowodowane stanem zapalnym nabłonka ucha środkowego oraz wysiękiem zalegającym w uchu środkowym. Najczęstszą przyczyną takiego stanu zapalnego jest infekcja wirusowa ale należy udać się do lekarza w celu oceny zaawansowania choroby. Na początku stosuje się leczenie objawowe, czyli leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Leki obkurczające ujście gardłowe trąbki słuchowej (leki przeciwhistaminowe) oraz krople do nosa obkurczające śluzówkę dla dzieci budzą znaczne kontrowersje więc ich użycie należy koniecznie skonsultować ze swoim lekarzem. Jeśli błona bębenkowa jest zaczerwieniona po upływie 3 dni należy wdrożyć antybiotykoterapię. Gdy wysięk znacznie zgęstnieje może dojść do przejściowej utraty słuchu, w gorszych stanach z powodu zwiększonego ciśnienia w jamie bębenkowej błona bębenkowa może pęknąć, co będzie się objawiało wyciekiem śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny. Zabieg zwany paracentezą, polegający na nacięciu błony bębenkowej i odessaniu wydzieliny (śluzu, ropy), obecnie stosowany jest dość rzadko, ponieważ dzięki wczesnemu wprowadzeniu do leczenia antybiotyku nie wykazano korzystnego działania paracentezy na przebieg ostrego zapalenia ucha środkowego. Natomiast stosuje się ją w przypadku poważnych powikłań takiego zapalenia (zapalenia wyrostka sutkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwu twarzowego) lub w przewlekłym zapaleniu ucha środkowego.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego można stwierdzić, gdy mamy do czynienia z trwałym lub okresowym ale nawracającym wyciekiem ropnym z ucha, upośledzeniem słuchu i ubytkiem w błonie bębenkowej. Charakteryzuje się wieloletnim przebiegiem, bez towarzyszącego bólu ucha. Każde tego typu schorzenie wymaga konsultacji laryngologicznej, ponieważ musi on zadecydować jaka jest etiologia takiego zapalenia. Musi on też podjąć decyzję odnośnie leczenia, które w zależności od ciężkości schorzenia może ograniczać się do sterylnego płukania ucha środkami odkażającymi i solą fizjologiczną lub w poważniejszych przypadkach musi zostać zastosowane leczenie operacyjne.

 

Choroby górnych dróg oddechowych są nieodłączną częścią jesieni. Ze zdecydowaną większością jesteśmy w stanie sobie sami poradzić, ewentualnie wspomóc się radą farmaceuty, który zna leki i dawki odpowiednie od wieku chorego. Jednak należy zawsze obserwować rozwój i przebieg choroby, aby nie przegapić momentu, w którym lekarz specjalista mało inwazyjnie będzie w stanie nam pomóc. Ważne jest, aby wybrać się do kompetentnego i doświadczonego lekarza, który nie przeoczy poważnego problemu zdrowotnego. Tego typu kadrę można znaleźć w proclinic.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *