Poradniki,  Wiadomości medyczne

Kilka słów o domu opieki

senior2Każdy z nas zapewne słyszał o domu opieki i ma pewne wyobrażenie, czym dom opieki się zajmuje. Niestety zazwyczaj sama myśl o domu opieki czy też domu dla seniorów wywołuje u nas negatywne myśli. Przyjrzyjmy się zatem pozytywnym stronom w kwestii domu opieki.

Jak wiemy, dom opieki to dom dla osób starszych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą mieszkać same i prowadzić swojego dotychczasowego trybu życia.

Jedną z największych zalet jest stały dostęp do opieki medycznej. Seniorzy mieszkający w domu opieki często wymagają opieki lekarza. Mieszkając samemu bardzo często nie są w stanie codziennie chodzić do lekarza, stać w długich kolejkach i zajmować się wszystkim na własną rękę. Dom opieki zapewnia również rehabilitację i niezbędne ćwiczenia aktywności fizycznej dla osób, które tego wymagają. Tak więc opieka medyczna w domu opieki dla seniorów to zdecydowanie pozytywny argument.

Osoby niepełnosprawne fizycznie mogą liczyć na odpowiednio przygotowane łazienki, pokoje, które zdecydowanie ułatwią im wykonywanie codziennych czynności. Jeśli senior potrzebuje drugiej osoby do pomocy, pracownik domu opieki z pewnością pomoże i zapewni odpowiednią asystę.

Dom opieki ma w sobie wszystko, czego tylko senior zapragnie. Dla tych, którzy lubią czytać idealnym rozwiązaniem będzie odwiedzenie biblioteczki. Seniorzy, którzy potrafią posługiwać się komputem, mają możliwość skorzystania z komputera i internetu. W domu seniora organizowanych jest też wiele różnorodnych zajęć, dzięki czemu nikt nie narzeka na nudę.

Bardzo często seniorzy narzekają na samotność. Samotność potrafi naprawdę mocno doskwierać i sprawiać, że czujemy się smutni i przygnębieni. W domu opieki nigdy nikt nie jest samotny. Zazwyczaj w domu mieszka ze sobą kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Seniorzy zachęcani są do uczestnictwa we wspólnych spotkaniach, rozmowach i innych aktywnościach, które zdecydowanie każdemu umilają czas.

Mieszkając samemu bardzo często osoby starsze nie są w stanie sprostać codziennym obowiązkom, zakupom, gotowaniu i wszystkim innym czynnościom, które zazwyczaj wykonujemy w domu. Mieszkając natomiast w domu opieki wszystkie te obowiązki i problemy znikają. Przygotowany obiad, opłacone rachunki – to wszystko sprawia, że życie seniora staje się dużo prostsze i łatwiejsze.

Każdy senior wymaga indywidualnego podejścia. Sprecyzowana dieta, leki – to wszystko zapewni dom opieki. Senior nie musi się niczym martwić i przejmować, gdyż wszystko co mu potrzebne będzie miał zapewnione.

Mimo tych wszystkich plusów domu opieki, ten temat wciąż wywołuje mnóstwo kontrowersji i negatywnych odczuć ze strony osób trzecich. Zupełnie niepotrzebnie, bo sami seniorzy bardzo dobrze czują się w domu opieki, miło spędzają czas i bezstresowo radują się każdym dniem. Dom opieki nie jest dla tych, którzy nie mają nikogo – jak zapewne wielu z nas myśli. Dom opieki to duże ułatwienie w codziennym życiu dla osoby starszej, towarzystwo innych seniorów, profesjonalna opieka medyczna na miejscu oraz wiele innych aspektów, dla których seniorzy decydują się na życie w domu opieki.

Artykuł przygotował Dom Opieki Legionowo – zaufanie i zadowolenie naszych podopiecznych to nasz priorytet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *