Artykuły,  Poradniki

Klimatyzacja w szpitalu – komfortowe rozwiązanie dla pacjentów

Klimatyzacja w szpitaluLato jest czasem, kiedy pacjenci przebywający w szpitalach zaznają męczarni i to nie tylko z powodu chorób czy dolegliwości, ale również w związku z wysoką temperaturą panującą w salach szpitalnych. Pielęgniarki starają się pomóc najbardziej chorym pacjentom poprzez robienie okładów z mokrych ręczników, a pacjenci wolą przebywać na korytarzach niż w salach, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Nie pomaga nawet zaciemnianie okien, wietrzenie sal lub wentylacja, która była montowana kilkadziesiąt lat temu podczas budowy szpitala.

Wszystko zależy od usytuowania szpitala, jednak w salach, których okna wychodzą na południową stronę, temperatura może osiągać nawet 30 stopni Celsjusza. Taka temperatura ma niestety negatywny wpływ zarówno na komfort pacjentów jak i personelu.

W ciągu ostatnich kilku lat zarówno w Polsce jak i w Europie coraz częściej mamy do czynienia z falami upałów. Ich skutkami były awarie sprzętu szpitalnego, laboratoryjnego, złe samopoczucie personelu oraz odwodnienie pacjentów. Wysoka temperatura wpływała również negatywnie na przebieg i wynik terapii u większości hospitalizowanych.

Większość szpitali nie jest zadowolona z oferowanych na rynku rozwiązań. Dostępne okiennice i zasłony zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi, jednak jednocześnie nie zapobiegają one wzrostowi temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo utrudniają dostęp do światła dziennego i w niektórych przypadkach znacznie ograniczają widoczność.

Najlepszym rozwiązaniem, które jest również najbardziej efektywne, jest zamontowanie klimatyzacji  (np. z firmy Klimor S.A.). Niestety na klimatyzowane sale mogą liczyć raczej pacjenci prywatnych placówek. Dyrektorzy szpitali państwowych brak klimatyzacji w swoich placówkach tłumaczą najzwyklejszym brakiem pieniędzy. Wiadomo, że większość polskich szpitali w dalszym ciągu jest zadłużona, a dodatkowy wydatek na tego typu instalację nie jest możliwy.
Trudno znaleźć publiczny szpital w Polsce, który posiada klimatyzację w każdym pomieszczeniu. Najczęściej jest ona montowana na salach operacyjnych, pooperacyjnych i salach intensywnej terapii. Systemy stosowane w tych pomieszczeniach muszą spełniać szczególne wymagania dotyczące czystości. Firma Klimor S.A. zapewnia dobór odpowiednich urządzeń, wsparcie projektowe, dostawę, montaż, uruchomienie a także regulację oraz profesjonalną obsługę gwarancyjną i serwisową.

Jednak reszta pacjentów nie może liczyć na tego typu udogodnienia, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Szpitale starają się o zmodernizowanie systemu wentylacji, jednak wymagać to będzie trochę czasu. Zarządcy placówek robią co w ich mocy, żeby jak najbardziej ulżyć pacjentom w czasie upałów. Zaopatrują się oni w przenośne klimatyzatory lub starają się montować je na stałe w najbardziej newralgicznych miejscach. Przeważnie są to obszary segregacji medycznej na tzw. SOR-ach. Jest to miejsce gdzie pracują rejestratorki i gdzie zapadają decyzje o kolejności przyjmowania pacjentów. Momentami oddziały te bywają przepełnione ludźmi czekającymi na pomoc, a wiadomo, że w takim ścisku temperatura jeszcze się podwyższa.

Zastosowanie klimatyzacji w całym budynku szpitalnym jest zabiegiem kosztownym, jednak oznacza on nie tylko wygodę, ale także oszczędności związane m.in. z zapobieganiem zakażeniom szpitalnym przenoszonym drogą powietrzną. Należy jedynie pamiętać, aby system klimatyzacji utrzymywać cały czas w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *