Dla kobiet,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Kobieto, zadbaj o siebie! Zrób mammografię!

mamografiaMammografia jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka piersi, jednak w dalszym ciągu nasze społeczeństwo ma problem z przekonaniem się do niej. Dlaczego mammografia jest tak ważna?

Celem takiego badania jest wykrycie raka piersi w jego najwcześniejszym stadium, ponieważ jest ono w stanie wykryć guzy klinicznie niewyczuwalne. Jak w wielu przypadkach bywa, wczesne odkrycie złośliwego nowotworu oraz podjęcie odpowiedniej kuracji daje większe szanse na jego wyleczenie, a co za tym idzie, brak cierpienia oraz znacznie dłuższe życie. Istnieją dwa badania, będące w stanie wykryć raka piersi – jest to wspomniana wcześniej mammografia oraz USG piersi. Gabinet pani doktor Anny Kluz-Kowal oferuje obydwie metody badań, ale również doradztwo w zakresie miesiączkowania, menopauzy, antykoncepcji oraz na przykład USG ginekologiczne, USG ciąży czy cytologię.

Mammografia a USG piersi

Czym różni się mammografia od USG piersi? Podczas tego pierwszego badania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, w czasie drugiego jednak – fale ultradźwiękowe. Mammografia wykrywa bardzo małe, nawet milimetrowe zmiany, a zalecana jest dla kobiet po 35, 40 roku życia, u których występuje więcej tkanki tłuszczowej. Dobrze uwidacznia zwapnienia, wśród których groźniejsze są te mniejsze (mikrozwapnienia), które mogą oznaczać raka lub przedrakowe zmiany.

USG jest natomiast badaniem wykorzystującym dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla większości ludzi. Dzięki temu możliwe jest powstanie obrazu przedmiotu. Przy zastosowaniu USG zmianę można oglądać pod różnymi kątami, a oprócz tego spośród wyżej podanych metod tylko ta potrafi odróżnić łagodne torbiele od masy, która jest zmianą złośliwą. Sposób ten zalecany jest dla młodszych kobiet, które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej, przy której ultradźwięki są skuteczniejsze. Ta metoda badań nie wykrywa jednak zwapnień. Zastosowanie odpowiedniego sposobu zależy zawsze od lekarza, który jest w tej dziedzinie specjalistą.

Strach przed badaniem?

Z samego opisu badań widać więc, że nie ma się tak naprawdę czego bać. Dlaczego Polki nie chcą się badać? Powodów tego może być kilka – niedostateczna wiedza na temat samej choroby, jak i metod jej badań, ogólny strach przed lekarzem (wiemy, jak bardzo stresująca potrafi być wizyta u ginekologa), a czasem nawet brak czasu, będący jednak często tylko wymówką. Wiele kobiet utrzymuje również, że woli po prostu nie wiedzieć o ewentualnym zagrożeniu, a to bardzo błędne podejście do problemu – od tego, jak szybko wykryje się zmiany nowotworowe, zależy skuteczność terapii. Z badaniami takimi jak mammografia czy USG naprawdę nie warto czekać!

Rak piersi jest najczęściej występującym u Polek nowotworem, zaraz za nim jest rak szyjki macicy. Dlatego naprawdę ważne jest, aby móc wykryć, zdiagnozować i rozpocząć leczenie jak najszybciej. Nie czekajmy, aż o chorobie dowiemy się przypadkowo – zadzwońmy do specjalisty (jeśli jesteśmy z okolic Białegostoku, możemy skorzystać z usług doktor Kluz-Kowal). Nie ma sensu lekceważyć naszego zdrowia, a co za tym idzie – naszej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *