Dla kobiet,  Poradniki

Komórki jajowe kluczem w leczeniu niepłodności

sperium-326157_1280Problem niepłodności dotyczy wielu osób. Dlatego nie jest już zwykłą chorobą, a problemem społecznym, z którym styka się coraz więcej par chcących mieć dzieci. Wpływ na to ma przede wszystkim tryb życia, który prowadzimy. Obecnie z niepłodnością zmaga się ok. 20% par. Według lekarzy problem będzie narastał wraz z upływem lat. Może nawet dojść do tego, że za 20 lat większość ciąż będzie uzyskiwana ze wsparciem medycyny.

Co może być powodem? Przede wszystkim brak odpowiedniej higieny, życie w stresie czy ciągłe odkładanie decyzji o macierzyństwie na później. Warto wiedzieć, że po 32. roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi 80%, natomiast po 35. roku życia już 70%.

Dzięki szybkiemu rozwojowi, medycyna wie jak sobie radzić w większości przypadków. Jedną z najpopularniejszym metod pomagających w zajściu w ciążę jest in vitro, czyli zapłodnienie komórki jajowej kobiety za pomocą plemnika w warunkach laboratoryjnych. Jest to sposób kontrowersyjny, wokół którego narosło wiele mitów. Co jakiś czas w mediach wybucha dyskusja na temat tego sposobu. Zwykle jednak jest to spór światopoglądowy niemający nic wspólnego z dowodami naukowymi.

Aby jednak in vitro mogło przynieść pozytywne rezultaty potrzebne są zdrowe komórki jajowe kobiety. Problem niepłodność może być na tyle złożony, że kobieta chcąca zajść w ciążę może nie mieć komórek jajowych bądź też mieć ich niewystarczającą ilość. Z pomocą może przyjść dawczyni komórek jajowych, która dobrowolnie może przekazać je klinice pomagającej parom borykającym się z problemem niepłodności.

Proces przekazywania komórek jajowych jest wieloetapowy i zaczyna się od badań potencjalnych dawczyni. Warto na początku dodać, że pacjentka chcąca przekazać swoje komórki może liczyć na opiekę medyczną i szereg badań laboratoryjnych, dzięki którym można dowiedzieć się wiele o własnym organizmie. Kto może zostać dawczynią komórek jajowych? Zdrowa kobieta w wieku od 18. do 32. roku życia. Osoba, która zakwalifikuje się do programu może również liczyć na gratyfikację finansową.

Przeczytaj więcej: Metody leczenia niepłodności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *