Dla kobiet

Konizacja szyjki macicy – Wskazania i przebieg zabiegu

Doctor writing medical certificate in practiceWizyty u ginekologa nie należą do najprzyjemniejszych. Konieczne jest jednak regularne odbywanie wizyt, w celu upewnienia się, że nie cierpimy na żadną kobiecą dolegliwość. Czasami jednak wyniki badań nie są prawidłowe i w celu dalszego diagnozowania pacjentki, niezbędne jest wykonanie konizacji szyjki macicy. Na czym polega ten zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?

Czym jest konizacja szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem diagnostycznym albo diagnostyczno-leczniczym. Polega na wycięciu fragmentu tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Jest to fragment w kształcie stożka, który przesyła się do badania histopatologicznego – wyjaśnia nasz ekspert z Euro-Kliniki na Śląsku. Zabieg pozwala ustalić, czy w macicy nie rozwija się nowotwór. Przeprowadza się go w pokoju zabiegowym albo na sali operacyjnej, wcześniej poddając pacjentkę znieczuleniu ogólnemu.

Kiedy należy wykonać konizację szyjki macicy?

Są szczególne wskazania, kiedy zabieg konizacji szyjki macicy jest zalecany do przeprowadzenia. To:

  • Niewłaściwy obraz cytologiczny, wskazujący na zmiany w obrębie szyjki macicy
  • Nieprawidłowy wynik kolposkopii
  • Patologiczny obraz pobrany z wycinka pochwowej części szyjki macicy
  • Szyjka macicy w stanie przedrakowym
  • Niskie stadium raka szyjki macicy
  • Usunięcie rozległych nadżerek.

Czasami jednak mimo wskazań konizacja szyjki macicy nie jest zalecana. Występuje to w przypadku:

  • Trwającej miesiączki
  • Niewyrażenia zgody przez pacjentkę
  • Niewyleczonych stanów zapalnych występujących w obrębie pochwy.

Przebieg konizacji szyjki macicy

Należy również wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzana jest konizacja szyjki macicy. Tak jak wspomniano, pacjentka poddawana jest znieczuleniu ogólnemu. Kobieta powinna stawić się na zabieg bezpośrednio po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Siada w pozycji ginekologicznej, a następnie lekarz podaje ją znieczuleniu. Kiedy zacznie działać, ginekolog przystępuje do przemycia narządów płciowych. Używa do tego specjalnego środka dezynfekującego. Później bierze wziernik, aby uwidocznić szyjkę macicy i wyciąć stożkowy fragment tkanki z pochwowej części szyjki macicy. Cały zabieg trwa około pół godziny. Po zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort, a dokładniej bóle podbrzusza oraz skurcze. W ciągu kilku godzin powinny ustąpić. Przez kilka dni po konizacji szyjki macicy kobieta nie powinna stosować tamponów, ponieważ mogłyby doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu, jeżeli wcześniej nie pojawią się żadne komplikacje, należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *