Dzieci,  Poradniki

Kreatywność w dzieciństwie i w dorosłości

rysowanieWedług nowych reform dzieci w wieku już 6 lat idą do szkoły. Zamiast bawić się i rozwijać w przedszkolu, państwo postanowiło, że wcześniej muszą się zacząć dokształcić i zdobywać potrzebną w przyszłości wiedzę. Nauka jest, oczywiście, niezwykle istotna w życiu i w pracy zawodowej, ale jednocześnie należy pamiętać, że sama wiedza sukcesu nie zapewni. Zbyt szybkie posyłanie dzieci do szkoły może nie tylko zniechęcić ich do nauki, kiedy nie będą sobie z nią radzić, ale również osłabić ich kreatywność.

Trzeba przedsięwziąć środki zaradcze i rozwijać kreatywność u naszych dzieci. Jednak jak to zrobić? Wiele stron internetowych jak Ladygugu – blog młodej mamy, czasopism czy książek pomaga w znalezieniu rozwiązania tego problemu. W czasie zajęć szkolnych można połączyć zadania logiczne z kreatywnymi. Wyszukiwanie symetrii w mieszkaniu, budowanie brył przestrzennych z masy lub papieru.

Najlepiej jedna rozwijać kreatywność w domu. Należy poświęcić na to nieco czasu, aby zorganizować wspólne zajęcia. Możemy na zmianę opowiadać historyjki. Niech dziecko dokończy opowieść o ulubionym zwierzątku, które Ty rozpoczęłaś.

Znana gra w RPG, czyli gra fabularna, może wam przynieść wiele radości. Niech każdy z was wybierze swoją postać- człowieka, elfa, czarodzieja. Niezależnie od tego, czy Ty będziesz wymyślać ich przygody, a dziecko będzie je sobie wyobrażać czy dziecko będzie musiało wykreować świat, w którym poruszają się wasze postacie, z pewnością pomoże to rozwinąć u niego kreatywność.

Zawsze udanym rozwiązaniem będą zajęcia plastyczne. Nie musicie rysować kredkami lub akwarelami. Od wielu lat na rynku pojawiają się farby do malowania na kamieniach oraz na szybach. Z jednej strony dziecko może ozdobić swoje okna lub lustra, a i rodzic bez problemu może udekorować w ten sposób mieszkanie.

Nie bójmy się też nudy! Wielokrotnie udowodniono, że jeśli dziecko ponudzi się przez chwile, zacznie intensywnie myśleć i kombinować nad nową zabawą.

Jeden Komentarz

  • maleciuszki

    Pamiętam kiedy byłam po porodzie i wszyscy hurtem chcieli mnie odwiedzać. Z jednej strony jest to miłe z drugiej byłam tak zmęczona po porodzie, że nie miałam na to sił jednak jak odmówić rodzinie odwiedzin?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *