Poradniki

Kremacja czy tradycyjny pochówek?

gravestone-2393390_1280Śmierć bliskiej osoby to niezwykle smutne i traumatyczne przeżycie, jednakże mimo rozpaczy, wiąże się również z koniecznością podjęcia pewnych decyzji, na przykład odnośnie pochówku i jego formy.

Chociaż znacząca większość społeczeństwa polskiego decyduje się na tradycyjne pogrzeby, co łączy się z tradycją katolicką, w ostatnich latach wzrasta liczba osób, dla których lepszym rozwiązaniem wydaje się kremacja. Zazwyczaj rodzina, jeżeli zmarły nie wyrażał swojej prośby na ten temat, musi podjąć taką decyzję szybko. W grę wchodzi klika czynników.

Jak sposób pochówku wybrać?

Urna z prochami zmarłego może zostać wstawiona do specjalnego kolumbarium, zaś jego roczna dzierżawa łączy się w dość wysokim kosztem nawet około 3000 zł, jednakże ten koszt można ominąć, decydując się na umieszczenie urny w grobie rodzinnym. Z kremacją wiążą się jednak pewne kontrowersje. Jako, że większość naszego społeczeństwa deklaruje przynależność do wiary katolickiej, spopielenie zwłok nie wydaje się być stosownym rozwiązaniem. Przedstawiciele kościoła nadmieniają, że kremacja ma swe korzenie w pogaństwie, więc msze pogrzebowe nad urną są odprawiane raczej niechętnie. Mimo to, osoby zastanawiające się nad tym, jaką formę pochówku wybrać często decydują się właśnie na ten nowoczesny i praktyczny sposób. Maleje bowiem podaż gruntów przeznaczonych na  tradycyjne cmentarze. Kolumbaria zaś są budowane pionowo i zajmują znacznie mniej miejsca.

Co warto brać jeszcze pod uwagę? Całkowity koszt pogrzebu z kremacją wynosi około 2500 zł, zaś tradycyjnego pochówku nawet powyżej 5000 zł. Jeżeli rozważać finansowy aspekt sprawy, to oczywiście bardziej ekonomiczną wersją jest pierwsza opcja. Samą urnę można kupić już nawet za 200 zł, zaś koszt spopielenia zwłok, w zależności od miasta wynosi od 600 zł. Czy możliwe jest, zgodnie z tym, co niekiedy widzimy w filmach, rozsypanie popiołów w ukochanym przez zmarłego miejscu lub pozostawienie urny w salonie, by mieć zawsze ukochaną osobę blisko siebie? Polskie prawo tego nie przewiduje. Daje tylko dwie opcje: złożenie prochów w kolumbarium lub grobie rodzinnym. Zabronione jest natomiast rozporządzanie prochami w urnie w inny sposób, na przykład pogrzeby na łonie natury, polegające na zakopaniu urny w lesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *