Poradniki,  Zdrowie odżywianie

Kuloodporna kawa

z15452957QNiedawno pojawił się jeden z najbardziej rewolucyjnych rodzajów żywności, który stał się poranną rutyną dla niejednego sportowca. Mowa tutaj o maśle dodawanym do świeżo zaparzonej czarnej kawy. Eksperci twierdzą, że ten napar zapożyczony z terenów Tybetu i Etiopii, wykazuje bardzo imponujące korzyści. W celu sprawdzenia tego założenia, postanowiliśmy się dokładniej przyjrzeć tej cudownej mieszance.

Pochodzenie

Większość Tybetu pokrywają wysokie góry, gdzie powietrze jest bardzo rozrzedzone. Wystarczy tylko jeden dłuższy spacer, abyśmy zaczęli łaknąć powietrza. I tutaj właśnie wchodzi na scenę niezwykle orzeźwiający trunek. W Tybecie, lokalnym trunkiem jest herbata z dodatkiem mleka z jaka – intensywny napój naładowany nasyconymi tłuszczami.

W Etiopii, na przestrzeni wieków, obchodzenie się z czarną kawą przyjęło niemalże formę rytuału. A jednym ze sposobów podsycania smaku i korzyści płynących z kawy jest dodanie do naparu masła i przypraw.

Amerykański przedsiębiorca, Dave Asprey postanowił nieco zmodyfikować tybetańską tradycję. Zamieniając herbatę na kawę i dodając do niej olej zawierający MCT (trójglicerydy średniołańcuchowe), stworzył markę pod nazwą – Kuloodporna kawa (Bulletproof coffee). W tym samym czasie, wielu naukowców zaczęło kwestionować powszechną wiedzę, że tłuszcze nasycone są złe dla ludzkiego organizmu. A to sprawiło, że niedługo po opublikowaniu kuloodpornej kawy, czasopisma medyczne zaczęły ją promować jako maślany super-trunek.

Czy masło jest złe dla organizmu?

Przez ostatnie 40 lat, lekarze i dietetycy piętnowali masło. I wszystko wskazywało na to, że mieli rację. Badania wykazały wyraźną korelację między tłuszczami nasyconymi w diecie i prawdopodobieństwem rozwoju choroby serca. Jednak później, naukowcy odkryli coś nowego. W przypadku tłuszczów nasyconych, korelacja ta nie jest tak szkodliwa jak początkowo zakładano. Przeprowadzone na szeroką skalę, badania wykazały, że dieta zawierająca nasycone tłuszcze, nie wykazuje znaczącego wpływu na prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca.

Najważniejsze jest utrzymanie zdrowej równowagi tłuszczów, zarówno tych nasyconych, jak i nienasyconych, otrzymywanych tyko ze zdrowych źródeł. Niesolone masło organiczne jest dobrym źródłem zdrowego tłuszczu i składników odżywczych, takich jak rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K.

Masło zawiera również przyzwoitą ilość średnio- i krótkołańcuchowych tłuszczów, które wiążą się z lepszą sytością i zwiększonym spalaniem tłuszczu.

Jak przygotować kuloodporną kawę?

Należy zaopatrzyć się w kawę, masło i olej zawierający MCT (na przykład olej kokosowy). Wystarczy zaparzyć zwykłą kawę, dodać łyżkę masła i łyżkę oleju kokosowego, a następnie dokładnie wymieszać. Kuloodporna kawa jest już gotowa do spożycia.

Zastosowanie

Warto przyjmować kuloodporną kawę jako suplement przed treningiem lub potreningowy napój regeneracyjny. Jednakże, trzeba liczyć się z tym, że kawa nie zapewni nam wystarczającej ilości białka, aby mogła z powodzeniem zastąpić poranny shake proteinowy. Ale za to zawarta w kawie kofeina zapewni całkiem skuteczną przewagę psychiczną.

Średnio- i krótkołańcuchowe trójglicerydy stanowią też przyzwoite wsparcie dla diety opartej na utracie tkanki tłuszczowej. Tylko nie należy zapominać o kaloriach. W 100 g masła zawartych jest ponad 700 kalorii, co czyni z masła potężne źródło mocy, z którym powinniśmy się obchodzić bardzo ostrożnie.

Podsumowanie

Kuloodporna kawa może zapewnić długotrwały i bogaty w kalorie impuls. I jeśli jest przyjmowana z umiarem, prawdopodobnie nie wyrządzi większej krzywdy. Jeśli jednak nie jesteście miłośnikami małej czarnej, zawsze możecie zdecydować się na jedne z najwyższej jakości produktów treningowych, które znajdziecie w prestiżowym sklepie internetowym – http://www.centrumodzywek.net Centrum Odżywek jest profesjonalnym sklepem z suplementami dla sportowców, oferującym najwyższej jakości produkty za najniższe ceny w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *