Dla kobiet,  Medycyna estetyczna,  Zdrowie i Uroda

LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW

LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓWPrzewlekłej niewydolności żylnej i żylaków doświadcza dziś ponad połowa populacji na świecie, w tym około 70% chorych potwierdza ich rodzinny charakter. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie blisko 50% ludności, z czego 3-krotnie częściej żylaków doświadczają kobiety. Laserowe usuwanie żylaków dziś z powodzeniem zastępuje tradycyjny, chirurgiczny zabieg usunięcia żyły (stripping), osiągając nawet 98% skuteczności z uwagi na swoją nieinwazyjność i bezpieczeństwo.

Jak powstaje żylak?

W prawidłowych warunkach krew płynie „pod górę”, z żył powierzchownych przez żyły przeszywające do żył głębokich. Umożliwiają jej to zastawki oraz m.in. mięśnie łydek, które stanowią tzw. pompę mięśniową. Gdy zastawki nie funkcjonują prawidłowo, część krwi zaczyna się cofać i zmienia kierunek, płynąc z żył głębokich do powierzchownych, w których zaczyna zalegać. Do żył powierzchownych należy m.in. żyła odpiszczelowa, której poszerzenie wskutek zalegającej krwi powoduje żylaki. Do ich powstawania przyczynia się najczęściej otyłość, praca fizyczna lub siedzący tryb życia. Zmiany mogą pojawić się także w czasie ciąży oraz wskutek kuracji hormonalnych. Największe ryzyko wzrasta z wiekiem, zwłaszcza z powodu uwarunkowań genetycznych.

Laser – na ratunek obolałym nogom

Workowate „wężyki”, czy wrzecionowate poszerzenia żył nie tylko szpecą nasze nogi, ale stanowią również bolesny problem, który nieleczony może prowadzić do wielu powikłań. Zakrzepy oraz groźne dla naszego zdrowia zakrzepowe zapalenie żył, to tylko niektóre z nich. Żylakom mogą towarzyszyć stany zapalne tkanki podskórnej, które w przewlekłej postaci prowadzą do zmian koloru skóry łydek, jakie zmieniają się na brązowe wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z czasem pojawiają się także rany – pęknięcia zniszczonej skóry, które mogą prowadzić do owrzodzeń. Dołączając do tego cały dyskomfort związany z uczuciem ciężkich nóg, drętwieniem oraz skurczem łydek, nieunikniona staje się konieczność zabiegu.

Leczenie żylaków nie musi wiązać się z nieestetycznymi śladami po ingerencji chirurga i długim okresem rekonwalescencji – wyjaśniają eksperci wirtualnaklinika.pl  Zastosowanie terapii laserowej żylaków kończyn dolnych (EVLT), pozwala na krótki i bezbolesny zabieg pozbawiony blizn. Jego istotą jest wyłączenie z krwiobiegu żyły, w której krew cofa się i zalega, powodując żylak. Tym samym usuwa się więc nie tylko objaw, ale również przyczynę. Tydzień przed zabiegiem zlecane są badania morfologiczne, następnie tuż przed operacją chirurg mapuje żylaki, monitorując czynność USG i kieruje pacjenta do sali. Operacja polega na wprowadzeniu do żyły cienkiego, jednorazowego cewnika oraz światłowodu. Odpowiednie naświetlenie naczynia laserem, skutecznie zamyka żyłę i to przy niewielkim zastosowaniu energii.

W zabiegach stosuje się różne lasery: o większej mocy, jakich używa się do zamykania dużych, niewydolnych żył (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) oraz lasery o nieco mniejszej mocy, które wykorzystuje się w leczeniu teleangiektazji (pajączków, naczynek) i tzw. żył siatkowatych.

Zabieg i co dalej?

Zabieg jest krótki i nie wymaga hospitalizacji, zwykle trwa około 45-60 minut. Wykonuje się go w miejscowym znieczuleniu, a rekonwalescencja trwa  około trzech dni, po czym pacjent może powrócić do swych codziennych czynności. Ze względu na niskie ryzyko powikłań w stosunku do metody chirurgicznej, EVLT jest zalecane w każdym stopniu niewydolności żył – podkreślają specjaliści z Wirtualnej Kliniki. Sukces operacji – dodają – zależy jednak w znacznej mierze od przestrzegania zaleceń pozabiegowych oraz od indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból.

Dowiedz się więcej o żylakach z artykułów stworzonych przez portal wirtualnaklinika.pl: http://wirtualnaklinika.pl/?s=%C5%BCylaki

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *