Artykuły,  Poradniki

Leczenie kanałowe – sposób na uratowanie zęba

id-100334928Wiele osób boi się leczenia kanałowego, gdyż kojarzy się im to z wieloma wizytami u stomatologa i długotrwałym procesem leczenia. Tymczasem dzięki osiągnięciom nowoczesnej stomatologii leczenie kanałowe może zostać przeprowadzone na jednej lub dwóch wizytach, choć trwajacych dłużej niż standardowe wizyty u lekarza.

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, zalecane jest w przypadku infekcji miazgi zęba, rozległej próchnicy, a także obumarcia zęba na skutek urazu czy chorób przyzębia. Wyleczony kanałowo ząb może nam służyć jeszcze przez wiele lat, więc mając wybór pomiędzy ekstrakcją a leczeniem endodontycznym, zawsze warto wybrać to drugie rozwiązanie.

Mikroskop w leczeniu kanałowym zębów

Coraz częściej na wyposażeniu gabinetów stomatologicznych, znajduje się mikroskop, który usprawnia proces leczenia kanałowego i skraca czas trwania całego leczenia. Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatolog może wykonać w większości przypadków leczenie kanałowe zęba wraz z jego wypełnieniem w ciągu jednej wizyty. Oprócz mikroskopu endodonta korzysta również z cieniutkich narzędzi endodontycznych oraz z endometrów, które pozwalają na ocenę głębokości kanału.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Przed leczeniem kanałowym pacjentowi zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by lekarz mógł ocenić wygląd i szerokość kanałów w zębie. Następnie pacjent jest znieczulany, a dentysta otwiera ząb i usuwa zmienioną zapalnie miazgę. Leczony ząb jest wydzielony od pozostałej części jamy ustnej przy użyciu specjalnej gumy, zwanej koferdamem. Dzięki temu do wnętrza zęba nie przedostają się ślina i bakterie bytujące w jamie ustnej. Po oczyszczeniu kanałów dentysta wypełnia je gutaperką, która jest specjalnym materiałem przeznaczonym do tego celu, a następnie zamyka wypełniony ząb i zakłada wypełnienie.

Leczenie kanałowe ochota jest skuteczną alternatywą do usunięcia zęba. Prawidłowo wyleczony ząb może nam posłużyć jeszcze przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *