Dla kobiet

Leczenie niepłodności – jakie są możliwości?

Marzycie o zostaniu rodzicami, jednak pomimo wielu starań, nadal nie możecie cieszyć się upragnionym macierzyństwem? Problem niepłodności dotyka coraz więcej par, często nie wiedzą one, jak poradzić sobie z taką sytuacją. Tymczasem, zawsze należy pamiętać, o tym że istnieje wiele sposobów, dzięki którym, w naszym domu pojawi się upragniony maluch. Leczenie niepłodności – jakie są możliwości?

Niepłodność – problem naszych czasów

O niepłodności mówimy zazwyczaj wtedy, gdy pomimo regularnego współżycia, bez używania środków antykoncepcyjnych, po okresie przynajmniej jednego roku, nie możemy zajść w ciążę. Niepłodność w równym stopniu dotyka zarówno kobiety (45 proc.) jak i mężczyzn (45 proc.). W przypadku pozostałych 10 proc. niemożliwe jest zaś jej ustalenie.

W Polsce problemy z płodnością ma 1,5 mln par rocznie i cały czas liczba ta rośnie. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2050 roku, w naszym kraju będą żyły już tylko 34 mln Polaków, co jest wynikiem mniejszym o 4,5 mln niż obecnie. Oczywiście wpływ na to mają zarówno problemy natury zdrowotnej jak i ekonomicznej. Specjaliści biją na alarm i ciągle przypominają o tym, że przyrost naturalny w Polsce jest coraz niższy, przez co należymy do najszybciej starzejących się krajów Unii Europejskiej. Z tego też powodu, potrzebne są skuteczne propozycje systemowe i nowe metody leczenia niepłodności.

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Najczęstszą przyczyną niepłodności, jeśli chodzi o kobiety, jest zaburzenie jajeczkowania. Wpływ na to mają zaburzenia hormonalne, w tym hiperprolaktynemia (przysadka produkuje za dużo prolaktyny, co niekorzystnie odbija się na gospodarce hormonalnej). Również niejednokrotnie, spowodowane jest to zespołem policystycznych jajników (PCOS), chorobami tarczycy, czy niewydolnością układu podwzgórzowo – przysadkowego. Niepłodność może wynikać także z nieprawidłowości anatomicznych (np. niedorozwojem macicy, czy wadami w budowie jajowodów), endometriozy, czy zrostów pooperacyjnych.

Kobiety również często zapominają o tym, że wiek odgrywa znacząca rolę w ich płodności. Im bowiem kobieta jest starsza, tym większe problemy będzie miała z zajściem w ciążę. Niestety, wiele z nich odkłada to, dopiero na moment, kiedy skończy studia, znajdzie dobrą pracę i w pełni się usamodzielni. Jednak już po 32 roku życia, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada do 80 proc., przy czym co trzy lata obniża się o 10 proc.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę, przebadać musi się również mężczyzna. Często bowiem, przyczyną niepłodności, okazuje się coraz gorszej jakości nasienie. Wpływ na to mają na pewno zanieczyszczone środowisko, stres, stosowanie leków sterydowych, nieodpowiednia dieta, przegrzewanie jąder, używki, czy choroby (takie jak chociażby cukrzyca, anemia, czy schorzenia tarczycy). Problemy takie mogą być również natury psychiczno – seksualnej. Zwłaszcza dotyczy to zaburzeń ejakulacji i erekcji, które mogą być wynikiem powikłań po zabiegach chirurgicznych lub wynikiem wnętrostwa.

Leczenie niepłodności – jakie są możliwości?

W Polsce leczeniem niepłodności zajmuje się ponad 50 klinik, z których większość jest placówkami prywatnymi. Jedną z najlepszych, która może pochwalić się niesamowicie wysoką skutecznością leczenia, jest Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA. Proponuje się w niej wiele możliwości leczenia niepłodności, do których należą m.in. regulacja zaburzeń hormonalnych, monitoring cyklu, indukcja owulacji, inseminacja domaciczna i zapłodnienie in vitro. Szczegółowe informacje na temat leczenia niepłodności znajdują się: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/.

Regulacja zaburzeń hormonalnych

Metodę tą stosuje się, gdy badania wykażą zaburzenia owulacji, lub gdy nadmiar, czy też niedobór hormonów, uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę. Leczenie polega najczęściej na podawaniu leków, które zawierają odpowiednie hormony regulujące pracę jajników, nadnerczy, podwzgórza, czy przysadki mózgowej. Podawane są one przez kilka miesięcy w postaci zastrzyków lub tabletek.

Monitoring cyklu

Dzięki niemu możliwe jest ustalenie najbardziej optymalnego momentu poczęcia dziecka. Wszystko odbywa się podczas regularnych spotkań pacjentki z lekarzem prowadzącym, który dokładnie obserwuje wzrost i dojrzewanie pęcherzyka Graafa, a także strukturę i grubość błony śluzowej macicy. Do pełnej oceny cyklu miesięcznego, potrzebne są przynajmniej trzy wizyty, które połączone są z badaniami USG.

Indukcja owulacji

Zalecana jest ona pacjentkom, u których występuje problem braku lub sporadycznie występującej owulacji. Polega ona na zastosowaniu na początku cyklu miesiączkowego, leków stymulujących jajeczkowanie.

Inseminacja domaciczna

Metoda ta polega na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia partnera lub anonimowego dawcy, bezpośrednio do macicy kobiety. Inseminacja zwiększa szansę na uzyskanie ciąży tylko w określonych sytuacjach. Również wskazaniem do niej może być długotrwałe, bezskuteczne staranie się o dziecko u par, które odrzucają możliwość przeprowadzenia in vitro.

Zapłodnienie in vitro

Metoda polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem, poza ciałem kobiety, w laboratoryjnych warunkach. Stosuje się ją najczęściej, gdy już wszystkie inne sposoby nie dały odpowiednich rezultatów. Proponuje się ją zazwyczaj, gdy przyczyną niepłodności jest niedrożność lub zrost jajników, obniżenie rezerwy jajnikowej lub jej powód jest nieznany.

Jak widać, możliwości leczenia niepłodności jest dużo, wystarczy jedynie skorzystać z fachowej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *