Artykuły

Leczenie ran odleżynowych i pooperacyjnych

wound-321361_1280Jeżeli chory pozostaje unieruchomiony w łóżku jest narażony na liczne powikłania i schorzenia niezależnie od przyczyny unieruchomienia.

Na skutek nacisku wywieranego przez ciężar ciała i oporu ze strony materaca, skóra i mięśnie pozostają niedostatecznie ukrwione. Z czasem mogą one ulegać martwicy. W ten sposób dochodzi do powstania odleżyn. W zależności od ułożenia ciała, na odleżyny są narażone różne jego części.

Metoda leczenia odleżyn zależy głównie od stopnia ich zaawansowania. Leczenie zachowawcze stosuje się w powierzchniowych odleżynach, czyli stadium I  i  II,  bowiem jeśli dojdzie do głębokich uszkodzeń potrzebna jest  interwencja chirurgiczna. Leczenie zachowawcze polega głównie na  właściwym oczyszczeniu rany głównie solą fizjologiczną i nałożeniu opatrunku, po to, aby jak najbardziej ograniczyć dostęp bakterii. Na rynku jest spory wybór aktywnych opatrunków zapewniających najkorzystniejsze warunki gojenia się ran i to zarówno odnośnie pH, ochrony przed zakażeniami jak i łatwości użycia. Do wybory mamy opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe i inne.W czasie leczenia można, a nawet trzeba, korzystać z maści i kremów, których zadaniem jest odżywienie skóry, łagodzenie bólu i przyśpieszenie gojenia. Najważniejsze pozostaje zawsze utrzymywanie rany w czystości i sterylności.                                                                                                                                        

Leczenie ran pooperacyjnych podlega ogólnym zasadom utrzymywania czystości, sterylności i powstrzymania krwawienia. Po operacji najczęściej pozostają szwy, o które trzeba zadbać. Najczęściej raz lub dwa razy na dobę trzeba zmieniać opatrunek dbając o to,aby był on jałowy. Po zdjęciu starego opatrunku ranę trzeba odkazić stosując leki ogólnie dostępne na przykład w spreju. Dopiero po zdezynfekowaniu rany należy nałożyć czysty i suchy jałowy opatrunek i zakleić ranę lub wykorzystać bandaż elastyczny , który dodatkowo zatrzymuję krwawienie. Na rynku dostępne są jałowe opatrunki zwykłe i ściągające brzegi rany zabezpieczające szwy przed rozejściem się. Jeżeli  pojawią się niepokojące objawy w postaci wycieku ropnego czy obrzęku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W przypadku ran pooperacyjnych chory i tak musi pozostawać pod opieką lekarza, który kieruje leczeniem rany i decyduje o zdjęciu szwów.                                                                                                                     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *