Poradniki

Leczenie stomatologiczne

dentist-428646_1280Stomatologia jest działem medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń zębów. Ten kierunek w obecnych czasach jest często wybierany przez osoby rozpoczynające studia.

Jak każdy wie, lekarzem, który leczy nasze zęby jest stomatolog. Gabinet stomatologiczny znajduje się praktycznie w każdym mieście w naszym kraju, a dentysta to taki zawód, w którym nie brakuje i nie będzie brakować osób, które go wybiorą. Istnieje również drugi typ stomatologii – chirurgia stomatologiczna. Polega ona na operacyjnym leczeniu jamy ustnej.

Czasami samo leczenie „od wizyty do wizyty” nie pomaga i stomatolog zleca pacjentom aparaty na zęby. Mają one za zadanie je wyprostować. Istnieje kilka typów aparatów, np. stałe czy ruchome. Jeśli pacjent ma chore zęby, które jest już ciężko odratować, wtedy lekarz wszczepia implanty zębowe. Mają one za zadanie zastąpić korzeń zęba. Na górze mocowana jest korona, której odcień można sobie dobrać według własnego upodobania (najczęściej jednak wybiera się zbliżone do odcienia naturalnych zębów).

Posiadanie takiego implantu nie jest specjalnie odczuwalne, a pacjent ma wrażenie, że posiada normalnego zęba. Poza gabinetem stomatologicznym istnieje również klinika stomatologiczna. Jest ona bardziej rozbudowana względem zwykłego gabinetu. Poza podstawowym leczeniem, prowadzone są w niej działalności dydaktyczne. Dlatego też, pacjenci którzy leczą się w klinikach są pod opieką specjalistów w swojej dziedzinie. W Polsce istnieje kilka takich klinik, głównie w dużych miastach.

W naszym kraju leczenie zębów można wykonywać na dwa sposoby – prywatnie lub na kasę chorych. Ta pierwsza opcja jest przeznaczona najczęściej dla osób, które mają problem z zębami i zależy im na szybkiej wizycie, bowiem druga opcja oznacza zazwyczaj długie czekanie w kolejce, które trwa nawet kilka miesięcy. Aktualnie jednak gabinetów stomatologicznych u nas nie brakuje, co na pewno jest plusem. Niestety, dużo ludzi nie dba o swoje zęby i często musi zaliczyć wizytę u stomatologa.

Warto myć zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Taki zabieg pozwala nam utrzymać zęby w dobrej kondycji, a wizyty u stomatologów, które chyba mało kto lubi nie będą potrzebne. Trzeba jednak pamiętać o wizytach kontrolnych – najlepiej co pół roku. Z pewnością każdy z nas wie, co najbardziej psuje zęby. Są to przede wszystkim słodycze i napoje z wysoką zawartością cukru (np. coca – cola). Warto więc unikać tego typu „przyjemności” lub korzystać z nich rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *