Dla kobiet,  Poradniki

Leczenie zębów w czasie ciąży

implanty-stomatologiczne-wroclawKobiety bardzo często pytają, czy podczas ciąży istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów leczniczych w jamie ustnej. Warto jasno powiedzieć, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, które dotyczyłyby takiej kwestii. Co więcej, kobieta w ciąży potrzebuje troskliwej opieki medycznej, w której zawiera się również opieka dentystyczna. Nie wszyscy może wiedzą, że choroby zębów oraz problemy z higieną jamy ustnej, mogą prowadzić do niskiej masy urodzonego niemowlęcia, różnych zakażeń, a nawet spowodować przedwczesny poród.

Ciąża jest bardzo szczególnym czasem dla organizmu każdej kobiety, w której ciele zachodzi bardzo wiele różnych zmian – w końcu powstaje tam nowy człowiek. Hormony towarzyszące ciąży często powodują rozpulchnienie dziąseł, które przyczynia się do znacznego wzrostu płytki nazębnej. Wobec tego, dziąsła stają się przekrwione i bardziej wrażliwe, co może prowadzić do krwawienia podczas szczotkowania. Ból podczas mycia zębów sprawia, że pacjentki często szczotkują mniej dokładnie, przez co resztki pokarmu i krwi nie zostają dokładnie usunięte. Jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Warto w okresie ciąży kontaktować się ze stomatologiem, gdyż pomoże nam w rozpoznaniu problemu oraz zaproponuje leczenie.

Leczenie zębów w okresie ciążowym jest jak najbardziej bezpieczne, lecz zabiegi najlepiej wykonywać w drugim trymestrze. Panie mogą spokojnie zdecydować się na leczenie próchnicy, leczenie kanałowe lub leczenie protetyczne i ortodontyczne. Można również stosować znieczulenie, lecz powinno ono zostać indywidualnie dobrane dla kobiety w ciąży. Istnieją również zabiegi, które nie są zalecane podczas okresu ciążowego. Chodzi tutaj chociażby o implanty zębów, których nie należy wszczepiać w tym okresie. Ciężarne kobiety powinny również unikać usuwania zębów, wybielania oraz oczywiście wykonywania zdjęć rentgenowskich. Pamiętajmy, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna z punktu widzenia prawidłowego przebiegu ciąży oraz późniejszego zdrowia naszego dziecka.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *