Artykuły,  Suplementy diety,  Zdrowie odżywianie

Leki gastrologiczne – rodzaje i zastosowanie

brzuchGastrologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się takimi chorobami układu pokarmowego, jak np. choroby przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, trzustki, odbytu, wątroby czy też dróg żółciowych. Mogą one powodować spore problemy zdrowotne, choroby wrzodowe, nowotwory, różne powikłania, które mogą w ekstremalnych przypadkach okazać się nawet śmiertelne dla człowieka. Dlatego w przypadku takiej choroby, trzeba w porę wybrać się do lekarza, po diagnozę, i po przepisanie odpowiednich lekarstw, które przy odpowiednim stosowaniu mogą okazać się skuteczne dla zdrowia.

Rodzaje leków i akcesoriów na problemy gastrologiczne

Choroby gastrologiczne, najczęściej objawiają się na początku wiosny. Wtedy w powietrzu rozprzestrzeniają się różnorakie wirusy. To okres obniżonej odporności u człowieka, ale często też do takich chorób dochodzi z powodów, na które nie mamy wpływu. Duży wpływ ma na to również sposób spożywania płynów i pokarmu. Na rynku istnieje spory wybór leków specjalnie przeznaczonych dla chorób gastrologicznych. Należy podkreślić, iż nie każdy pacjent może brać dowolny lek, wcześniejsze choroby lub bieżące przypadłości jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, cukrzyca, mogą uniemożliwić przyjmowanie niektórych lekarstw.

W sklepach internetowych dostępne są różne leki na choroby układu pokarmowego, te rzadziej używane przez osoby z problemami gastrologicznymi, jak i te powszechniejsze – reklamowane w mediach i masowo używane przez chorych. Należą do nich leki stosowane w chorobach lokomocyjnych, chorobach żołądka, dwunastnicy, problemach ze wzdęciami, a także wszelkiego rodzaju prebiotyki, probiotyki i leki na biegunkę.

Na choroby układu pokarmowego stosowane są również plastry i opaski do akupresury, czyli tradycyjnej metody leczniczej wywodzącej się ze Starożytnych Chin. Polega ona na dotykaniu, uciskaniu, głaskaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Metoda ta ma zastosowanie nawet w dzisiejszych czasach, choć nie jest już tak często stosowana. Plastry i opaski akupresurowe przeznaczone są głównie do chorób lokomocyjnych.

W dziedzinie diagnostyki chorób układu pokarmowego na rynku otrzymać możemy testy na obecność bakterii helicobacter pylori powodujących wiele chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz testy na krew utajoną w kale.

Forma oraz sposób podawania leków przeznaczonych dla chorób gastrologicznych

Leki na choroby układu pokarmowego dzielą się na kategorie takie jak: tradycyjne leki, plastry, opaski, a nawet tzw. testy na określone przypadki chorobowe.

Leki gastrologiczne mogą być podawane w formie proszku. Forma ta jest stosowana do takich problemów zdrowotnych jak biegunka, wzdęcia, wymioty, odwodnienie, czy też choroby żołądka, trzustki. Mogą być one sprzedawane w dwóch formach: w saszetkach lub w opakowaniu.

Inną popularną formą leków gastrologicznych jest forma płynna. Mają one zastosowanie w takich przypadkach jak wrzody, zaburzenia trawienia, zgaga. Lek gastrologiczny podawany w płynie może mieć postać:

  • kropli – stosowanych m.in. do wzdęć, na dolegliwości wątrobowe lub bóle żołądka,
  • mleczka – mającego zastosowanie na refluks, wrzody, zgagę, niestrawność,
  • oleju – działającego m. in. przeczyszczająco, na zaparcia,
  • płynu  – do zaparć, wymiotów, zaburzeń trawienia, biegunek,
  • zawiesiny doustnej – na problemy żołądkowe, wrzody, zgagę i niestrawność.

Trzecią, równie popularną u osób chorujących formą podawania leków na choroby gastrologiczne jest podawanie ich wtabletkach. Tabletki gastrologiczne stosuje się do takich dolegliwości jak zgaga, niestrawność, biegunka, choroba lokomocyjna, wzdęcia czy mdłości. Tabletki te mogą być podawane osobom chorym w formie tradycyjnej oraz:

  • kapsułek – najbardziej popularnych na rynku, przeznaczonych m. in. do takich przypadków jak biegunka, zaparcia, choroby jelita grubego,
  • drażetek – jako leku na wątrobę, zaparcia, biegunkę, chorobę lokomocyjną,
  • czopków – do stosowania doodbytniczego, dopochwowego oraz docewkowego, przeznaczonych na zaparcia, skurcze układu pokarmowego, hemoroidy itp.,
  • lizaków –  stosowanych wyłącznie na brak apetytu, choroby lokomocyjne, nudności i mdłości,
  • pastylek – wykorzystywanych do zaparć i chorób lokomocyjnych.

Najtańszymi lekarstwami są te, po które sięgamy najczęściej, czyli na problemy wzdęciowe, zaburzenia trawienia, bóle żołądkowe. Co warte podkreślenia – leki gastrologiczne są często podawane w celach osłonowych przed lub po podaniu dawki antybiotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *