Wiadomości medyczne

Metody codziennej pielęgnacji do zębów

teeth-1560353_1280Według dostępnych danych statystycznych pod względem stanu uzębienia Polacy prezentują się zdecydowanie najgorzej biorąc pod uwagę wszystkie społeczeństwa krajów czlonkowskich Unii Europejskich.

Statystyki dowodzą, że aż ponad 95 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. Ponad 80 procent z nich ma próchnicę więcej, niż jednego zęba. Jednocześnie, choroba próchnicza jest coraz powszechniejsza wśród osób młodych.

Zdaniem specjalistów całą tę sytuację należy złożyć na karb przede wszystkim braku odpowiedniej edukacji w zakresie codziennej pielęgnacji zębów. To bowiem właśnie codzienne, rutynowe dbanie o zęby stanowi pierwszą i najważniejszą metodą zapobiegania próchnicy. W jaki sposób oraz przy pomocy jakich przyrządów możemy efektywnie dbać o nasze zęby? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Metody codziennej pielęgnacji do zębów

1. Nic dentystyczne

Nici dentystyczne to niezwyle pożyteczne narzędzia, których, co ważne, nie da się zastąpić na przykład szczoteczką do zębów. Na czym polega pożyteczność nici dentystycznych? Dociera ona do tych przestrzeni jamy ustnej, które nie mogą zostać spenetrowane przez szczoteczkę do zębów, nawet najlepszą. Chodzi tutaj przede wszystkim o przestrzenie między zębami, gdzie zwyczajowo gromadzą się resztki jedzenia, a także powierzchnia zębów położona bezpośrednio przy dziąsłach, którą bardzo często omijamy podczas mycia zębów przy użyciu szczoteczki.

2. Płyny do jamy ustnej

Kolejny niezwykle istotny element profilaktyki chorób próchniczych a zarazem sposób na zachowanie naszych zębów w dobrej kondycji to płyny do jamy ustnej. Zawierają one fluor a jednocześnie substancje, które eliminują bakterie i zarazki w obrębie całej jamy ustnej, również na języku oraz w przestrzeniach między zębami. Przy wyborze płynu do jamy ustnej warto jednak pamiętać o tym, że nie powinien on zawierać alkoholu(długotrwałe stosowanie płynów zawierających alkohol może negatywnie wpłynąć na stan jamy ustnej) ani sztucznych barwników. Nie należy również przesadzać z częstotliwością stosowania płynów do jamy ustnej, ponieważ zawierają one dość dużo fluoru, który w większych ilościach może być toksyczny dla naszego układu pokarmowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *