Dieta,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda,  Zdrowie odżywianie

Miażdżyca – groźna choroba układu krążenia

MiażdżycaJedną z chorób układu krążenia jest miażdżyca. To choroba bardzo niebezpieczna dla serca i całego układu krwionośnego. Jest chorobą tętnic powodującą zwężenie ich światła. Główną przyczyną zwężenia tętnic jest blaszka miażdżycowa zbudowana z cholesterolu.

Jeśli nasza krew zawiera za dużo cholesterolu, przywiera on do ścian tętnic w postaci blaszki miażdżycowej zmniejszając przepływ krwi, konsekwencją czego jest niedotlenienie narządów. Zbyt duża ilość cholesterolu we krwi często nie daje niepokojących objawów. Dopiero gdy tętnice zwężą się o połowę, zaczynamy się szybciej męczyć, zaczynamy mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem.

Czynniki ryzyka choroby miażdżycowej

Do czynników ryzyka choroby miażdżycowej należą:

  • Wiek. Ryzyko wystąpienia miażdżycy wzrasta u kobiet powyżej 50 roku życia i u mężczyzn powyżej 45. roku życia.
  • Geny. Osoby, u których w rodzinie występowała miażdżyca oraz zawały serca znajdują się grupie ryzyka wystąpienia miażdżycy.
  • Płeć. Ryzyko wystąpienia choroby miażdżycowej jest wyższe u mężczyzn niż u kobiet.
  • Wysoki poziom cholesterolu. Osoby z wysokim poziomem „złego” cholesterolu LDL są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia miażdżycy. Im poziom cholesterolu jest wyższy, tym łatwiej osadza się on na ściankach tętnic.
  • Wysokie ciśnienie. U osób cierpiących na nadciśnienie częściej występuje miażdżyca.
  • Nadmierny stres. Długotrwały stres ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Stres to czynnik zwiększający ryzyko chorób serca.
  • Nadwaga. U osób z nadwagą zazwyczaj występuje wysoki poziom cholesterolu.
  • Palenie tytoniu – powoduje wzrost poziomu cholesterolu we krwi.
  • Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach – podwyższa ciśnienie krwi.
  • Cukrzyca – zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Zwapnienie tętnic

Do zwężenia tętnic przyczynia się również odkładanie wapnia w tętnicach powodując zwapnienie tętnic. Zwapnienie to stopniowe gromadzenie wapnia w tkankach miękkich. Składnikami transportującymi wapń w organizmie człowieka są białka MGP, które występują w kościach wraz z osteokalcyną.

Jeżeli te białka są aktywne, wapń transportowany jest do kości. Jeśli białka nie są aktywne, wapń odkłada się w tętnicach. Na aktywność białek MGP wpływa witamina K2 (dluzszezycie.pl). Przy niskim poziomie witaminy K2 w naszym organizmie wapń nie zostaje wbudowany do kości, odkłada się w tętnicach, powodując miażdżycę, a jednocześnie osteoporozę.

Witamina K2 to związek tworzony głównie przez bakterie występujące w produktach fermentowanych (jogurty, sery, kefiry, kiszona kapusta). Witamina K2 powstaje również w jelitach człowieka przy równowadze flory bakteryjnej. Witaminę K2 można przyjmować także w suplementach. Na znaczne obniżenie poziomu białek nieaktywnych oraz wzrost poziomu białek aktywnych wpływa suplementacja K2-MK7. Witamina K2 może nie tylko powstrzymać, ale też cofnąć proces zwapnienia tętnic.

Choroby układu krążenia oraz osteoporoza to choroby zależne od siebie. Niedobór wapnia w kościach osłabia je, natomiast nadmierne ilości wapnia w naczyniach krwionośnych powodują ich usztywnienie, skutkiem czego jest nadciśnienie i choroby układu krążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *