Dla kobiet

Miesiączka – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Co to jest miesiączka?

Miesiączka, zwana również menstruacją lub potocznie okresem to cykliczny proces, który zachodzi w organizmie kobiety. Polega ona na złuszczaniu się nabłonka macicy, który wydostaje się na zewnątrz razem z krwią. Pierwsza miesiączka pojawia się u dziewczynek w wieku między 11 a 14 rokiem życia. Jeśli skończyłaś jedenaście lat i jeszcze nie dostałaś okresu, nie wyrywaj sobie włosów z głowy i nie płacz do poduszki! Nawet jeśli Twoje koleżanki już opowiadały, że miesiączkują. Pamiętaj, że każda z nas jest inna i rozwija się w innym tempie. Pierwsza miesiączka przyjdzie w najbardziej odpowiednim dla Ciebie momencie. A potem aż do menopauzy (występuje u kobiet około 45 – 55 roku życia) będzie pojawiać się cyklicznie, średnio co 28 dni.

 

Jak długo trwa miesiączka?

Zazwyczaj kilka dni. U jednych trwa trzy, cztery dni, u innych czasem sześć. Trzeba jednak pamiętać, że miesiączka może pojawiać się nieregularnie, a długość jej trwania w każdym miesiącu może być różna. To naturalne, zwłaszcza w pierwszych latach miesiączkowania. Z biegiem czasu cykl menstruacyjny się ureguluje.

 

Czy to boli?

Niestety, czasem boli. Tylko co czwarta kobieta nie ma problemu z bolesnymi miesiączkami. W walce z bólem pomaga kilka sposobów. Skuteczne są tabletki przeciwbólowe, ale działają również niefarmakologiczne sposoby, na przykład chłodzące lub rozgrzewające okłady, masaże podbrzusza, a także mało intensywne ćwiczenia fizyczne. Warto pamiętać, aby w trakcie okresu odstawić takie napoje jak kawa czy coca-cola, ponieważ kofeina nasila skurcze macicy, a co za tym idzie intensyfikuje ból. Warto też nie objadać się ciężko strawnymi i ostrymi potrawami.

 

Co stosować – podpaskę, czy tampon?

Trudno nie zgodzić się z tym, że to tampony zapewniają lepszą ochronę i większy komfort. Aplikacja tamponów jest prosta, a poprawnie zaaplikowany jest wręcz nieodczuwalny! Uważaj, bo możesz w ogóle zapomnieć, że masz okres! Tampony wchłaniają krew od środka, dzięki czemu nie musimy się martwić, że krew zabrudzi bieliznę, albo ktoś poczuje od nas nieprzyjemną woń menstruacyjnej krwi. Poza tym tampony nie ograniczają – używając ich podczas okresu możesz swobodnie zażywać wakacyjnych kąpieli w morzu, czy też uprawiać sport. Trzeba tylko pamiętać o jego regularnej wymianie. W ciągu pierwszych dni okresu, kiedy krwawienie jest intensywne, powinnyśmy wymieniać tampon co 2-4 godziny. W ostatnich dniach można robić to już trochę rzadziej – co 4-6 godzin. Jeśli chodzi o stosowanie tamponów na noc, nie jest to zabronione – tampon zaaplikuj tuż przed snem i wymień zaraz po przebudzeniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *