Sprzęt medyczny

Monitor do przeglądania obrazów medycznych – jak wybrać?

mo-monitor-medycznyMonitory są szeroko wykorzystywane w medycynie. Są integralną częścią wielu urządzeń diagnostycznych i są niezbędne do obsługi systemów informatycznych w placówkach. Istnieje jednak jeszcze jedna kategoria monitorów wykorzystywanych w medycynie – to monitory przeglądowe i opisowe, które umożliwiają przeglądanie i analizę obrazów z badań w odpowiedniej jakości. Na co zwrócić uwagę wybierając monitory do diagnostyki?

Monitory medyczne to grupa urządzeń o szerokim zastosowaniu w szpitalach, przychodniach, klinikach, gabinetach lekarskich, salach intensywnej opieki medycznej, na salach chorych i w wielu innych miejscach. Monitory wykorzystywane do przeglądania i analizy obrazów pochodzących z badań cyfrowych mają zastosowanie przede wszystkim w pracowniach diagnostycznych i w oddziałach radiologicznych. Służą do wyświetlania w wysokiej jakości obrazów przede wszystkim z cyfrowych aparatów RTG, z ultrasonografów, tomografów komputerowych i rezonansu magnetycznego.

Monitor do pracowni diagnostycznej – jakie parametry?

Zastanawiając się na wyborem monitora do konkretnej lokalizacji w placówce medycznej, należy przede wszystkim zastanowić się, czy ma to być sprzęt przeglądowy czy opisowy. Ten pierwszy pozwala na wyświetlanie obrazów z badań, ten drugi rodzaj – także na wykonanie analizy i opisywanie wyników. Ważna jest taka kategoryzacja, ponieważ determinuje to inne parametry sprzętu. To, jaką dokładnie minimalną wielkość powinien mieć monitor medyczny, czy być monochromatyczny czy wielokolorowy, jaką ma mieć luminację i jeszcze kilka innych parametrów jest determinowanych przez odpowiednie rozporządzenie Ministra Zdrowia. Inne są szczegółowe wytyczne dla monitorów do przeglądania obrazów wykorzystywanych w podstawowej radiologii, a inne do analizowania obrazów z mammografów. Aby sprzęt został dopuszczony do użytku w konkretnej jednostce, musi spełniać wytyczne rozporządzenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi prawnymi dla sprzętu medycznego, jakim są monitory przeglądowe i opisowe.

Monitory, które muszą być kompatybilne ze standardem DICOM

Niezależnie od wykorzystania i specjalizacji, obecnie wszystkie monitory medyczne powinny być kompatybilne ze standardem DICOM. To format pliku, który pozwala na takie jego zapisanie, by móc go przeglądać na każdym urządzeniu dopasowanym do tego formatu. Dzięki temu jeden obraz z badań w tej samej jakości może być przeglądany i analizowany na różnych urządzeniach i w różnych lokalizacjach. Wdrożenie standardu DICOM było przełomem w opracowaniu systemów teleradiologicznych, w których opis badania może być zrobiony niezależnie od czasu i miejsca jego wykonania. Systemy teleradiologii umożliwiają ponadto zdalne konsultacje nawet ze specjalistami z drugiego końca świata. Uniwersalny format DICOM umożliwia zapis cyfrowych obrazów z badań w sposób bezstratny, a w samym pliku mogą być zapisane nie tylko pojedyncze zdjęcia, ale także sekwencje obrazów. Według obecnych prawnych wytycznych monitory medyczne powinny być kompatybilne ze standardem DICOM.

Warto wybierać monitory dla medycyny znanych i renomowanych producentów, których parametry są zgodne z wytycznymi rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz są kompatybilne ze standardem DICOM. Taki sprzęt medyczny oferuje portal MedicalOnline.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *