Artykuły

Możliwe przyczyny zachorowań na łuszczycę

139093935885478800Mimo ogromnego postępu medycyny, z jakim do czynienia mamy  w ostatnich czasach, w wielu przypadkach lekarze wciąż są bezradni. Chorobą, która wciąż pozostaje nieuleczalna jest na przykład łuszczyca. Schorzenie to dotyka obecnie około trzech procent członków zachodniego społeczeństwa. Odsetek ten jednak rośnie. Co prawda łuszczyca nie jest chorobą stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla życia, jednak jest schorzeniem przewlekłym, trudnym w leczeniu i znacznie obniżającym komfort życia pacjenta. Musi on borykać się z nieestetycznymi zmianami skórnymi.

Choroba ta objawia się charakterystycznymi czerwonymi plamami, które pojawiać się mogą na całym ciele

Najczęściej zauważyć je można na nogach i rękach chorych, jednak zdarzają się też przypadki, gdy zmianami pokryta jest twarz lub głowa czy tułów. Co gorsza te czerwone plamy pokrywa także suchy, łuszczący się naskórek. To właśnie jemu choroba zawdzięcza swoją nazwę. Dodatkowo objawom tym często towarzyszy uczucie świądu. Naukowcy wciąż nie są pewni, co tak naprawdę przyczynia się do pojawienia się łuszczycy, a to oznacza, że bardzo trudno jest podjąć jakiekolwiek działania profilaktyczne, które mogłyby zapobiec zachorowaniom. Przypuszcza się, że jednym z najważniejszych czynników, jakie wywołują łuszczycę są kwestie genetyczne. Podejrzenie takie wywołały dane z wywiadów zebranych u pacjentów cierpiących z powodu łuszczycy. Okazuje się, że w rodzinach wielu chorych były już przypadki tego schorzenia. Wciąż nie ma jednak jeszcze żadnych godnych zaufania badań, które mogłyby potwierdzić tę teorię.

Przyczyn jest wiele

Kolejną możliwą przyczyną pojawiania się zmian skórnych charakterystycznych dla łuszczycy są warunki środowiskowe. Ta koncepcja powstała również na bazie wywiadu przeprowadzonego u osób dotkniętych chorobą oraz na podstawie obserwacji dotyczących tego, kiedy objawy choroby się nasilają, a kiedy łagodnieją. W ten sposób określono, że możliwym czynnikiem wywołującym łuszczycę jest stres, zwłaszcza długotrwały. Mogą wywoływać ja także przebyte choroby a nawet zmiany klimatu czy pór roku. Według ostatniej koncepcji łuszczyca to choroba, która jest wywoływana przez czynniki immunologiczne, czyli najprościej mówiąć, przez problemy z naszym układem odpornościowym. Zauważono, że u chorych występuje znacznie przyspieszony proces regeneracji naskórka, co powoduje powstawanie nieestetycznych łusek ze skóry. Oczywiście fakt, że lekarze wciąż tak mało wiedzą o łuszczycy powoduje, że bardzo trudno jest leczyć tę chorobę i że chory po zakończeniu terapii nie może być w stu procentach pewny, czy ni będzie musiał borykać się z nawrotem schorzenia.

Autor: Autorem artykułu jest mgr farm. Tadeusz Krajec, i-Apteka.pl

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *