Poradniki,  Wiadomości medyczne

Na co zwracać uwagę przy wyborze domu seniora?

starsza-paniKorzystanie z usług domów seniora coraz rzadziej wiąże się z negatywnymi konotacjami. Tego typu placówki coraz nie są już postrzegane jako wybór ostateczny, ale oznaczają możliwość zapewnienia osobie starszej odpowiedniej opieki medycznej, a także towarzystwa równolatków i rozrywki. Często jest to zatem rozwiązanie znacznie lepsze niż pozostawienie dziadka czy babci samego na kilka – kilkanaście godzin dziennie. Co ważne, placówek tego typu jest coraz więcej. Jak więc wybrać właściwe miejsce?

Lokalizacja

Przede wszystkim należy zweryfikować, czy dane miejsce działa legalnie. Bardzo łatwo to sprawdzić, gdyż taki dom musi posiadać zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności. Chcąc znaleźć takie obiekty na Mazowszu można wpisać w pole wyszukiwarki dom seniora mazowieckie. Jednym z takich ośrodków jest Dom Seniora Anna, który znajduje się niedaleko trasy E-77, niemal w połowie drogi między Nowym Dworem Mazowieckim a Płońskiem i zaledwie 45 kilometrów od Warszawy.

Szukając odpowiedniej placówki, warto wziąć pod uwagę jej położenie względem miejsca zamieszkania najbliższej rodziny. To ważne ze względu na możliwość bieżącego kontaktu i częstych odwiedzin. Niewielka odległość daje nam również sposobność bieżącego obserwowania jakości opieki. Warto obejrzeć także otoczenie domu. Park czy ogródek pozwala osobie starszej korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Wyposażenie

Ważnym argumentem, przemawiającym za konkretnym domem opieki, jest wyposażenie budynku. Już na pierwszy rzut oka powinniśmy dostrzec, czy zarówno wewnątrz, jak i w bezpośrednim otoczeniu nie znajdują się bariery architektoniczne, które mogłyby utrudnić codzienne funkcjonowanie osobom starszym, mniej sprawnym ruchowo. Pomocne są wszelkie udogodnienia, takie jak: winda, podjazd, dodatkowe poręcze, wyposażenie łazienek ułatwiające seniorom samodzielną kąpiel czy korzystanie z toalety.

Domy opieki zapewniają w pokojach pełne umeblowanie, oferując przy tym możliwość przywiezienia własnych mebli, dzięki czemu pensjonariusz czuje się mniej obco w nowym miejscu.

Poszczególne domy proponują także rozwiązania takie jak: biblioteka, sala ze specjalistycznym sprzętem do ćwiczeń czy własna kuchnia, jak na przykład Dom Seniora Anna w Załuskach. Wszystkie tego typu udogodnienia działają na plus i sprawiają, że starszy człowiek łatwiej zniesie rozłąkę z bliskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *