Sprzęt medyczny

Nadciśnienie tętnicze – leczenie i profilaktyka

holtery-cisnieniaNadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która objawia się ciśnieniem wyższym niż 140/90 mmHg. Nadciśnienie może być objawem wielu innych chorób, na przykład związanych z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami pracy nerek czy zespołem Cushinga.

Objawy nadciśnienia tętniczego i metody badania

Do najpopularniejszych objawów nadciśnienia należą m.in.: kołatanie serca, mroczki przed oczami, szumy w uszach, zasłabnięcia, zaburzenia widzenia.

Ciśnienie tętnicze krwi można badać zarówno w domu, jak i u specjalisty. W warunkach domowych najłatwiej jest skorzystać z ciśnieniomierza. Badanie ciśnieniomierzem polega na założeniu mankietu powyżej zgięcia łokciowego. Następnie mankiet pompuje się do momentu zamknięcia tętnicy, a później stopniowo spuszcza się powietrze. Ciśnieniomierz pokaże dwa ciśnienia – skurczowe i rozkurczowe. O ciśnieniu skurczowym mówimy wtedy, gdy krew przemieszcza się w naczyniach krwionośnych na skutek skurczu serca. O ciśnieniu rozkurczowym mówimy wtedy, gdy serce jest w spoczynku. Prawidłowa wartość dla ciśnienia skurczowego to 120, a ciśnienia rozkurczowego – 90.

Badania z użyciem ciśnieniomierza zdarzają się także w szpitalach i gabinetach prywatnych, ale bywa, że takie wyniki wychodzą zafałszowane. Dlaczego? Niektóre osoby stresują się samą wizytą u lekarza, co sprawia, że ich ciśnienie – na co dzień będące w normie – przez wizytę gwałtownie się podnosi. Jest to tzw. „zespół białego fartucha”. W takim przypadku bardziej niż ciśnieniomierz sprawdzą się holtery ciśnienia.

Holtery ciśnienia działają podobnie jak holtery EKG – po podłączeniu pacjent musi chodzić z holterem przez 24 godziny. Zaletą tego sposobu badania ciśnienia jest właśnie wyeliminowanie „zespołu białego fartucha”. Pacjent chodzi z holterem przez cały dzień, wykonując swoje codzienne zajęcia. Dwudziestoczterogodzinny wykres nie będzie zafałszowany, ponieważ pacjent w trakcie badania wykonuje codzienne zajęcia bez asysty lekarza. Holter HolCARD CR-07 Alfa System v.002 mierzy nie tylko ciśnienie rozkurczowe i skurczowe krwi, ale też dodatkowo częstotliwość rytmu serca. Ponadto holter umożliwia zrobienie serii badań przez tydzień, a następnie zestawia i podsumowuje wyniki w postaci tabeli. Holtery ciśnienia badają ciśnienie przez cały dzień (co 15 minut) i w nocy (co 30 minut). Aby holter działał prawidłowo, podobnie jak przy ciśnieniomierzu, pacjent musi założyć mankiet ponad zgięciem łokciowym.

W przypadku nadciśnienia zaleca się także wykonanie badania z wykorzystaniem aparatów EKG, najlepiej w trybie spoczynkowym i w próbie wysiłkowej.

Profilaktyka przy nadciśnieniu

Bardzo istotnym elementem leczenia jest dieta. Przede wszystkim zaleca się dietę ubogą w sól. Dlaczego? Sól zawiera sporo sodu, a nadmiar sodu może sprzyjać powstawaniu nadciśnienia. Dodatkowo zaleca się zmniejszenie masy ciała osobom z dużą otyłością brzuszną (nadwaga sprzyja miażdżycy i chorobom serca). Ponadto warto stosować dietę bogatą w tłuszcze roślinne i dobre tłuszcze zwierzęce (oleje rybne, bogate w kwasy omega3), chude białko (drób, nabiał), węglowodany złożone. Istotne jest również spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, ponieważ zawierają one cenne antyoksydanty, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym.

Przy nadciśnieniu powinno się również całkowicie wyeliminować używki (papierosy, alkohol, kawa), a w zamian wprowadzić jak najwięcej ruchu. Dlaczego? Sport zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej i cholesterolu we krwi, a ponadto sprawia, że serce jest bardziej wydolne. Przy wysokim nadciśnieniu należy skonsultować ewentualną aktywność fizyczną z lekarzem, żeby sobie nie zaszkodzić.  Warto także suplementować cenne minerały, ponieważ do leczenia nadciśnienia używa się leków moczopędnych, które wypłukują witaminy i minerały z organizmu. Przy nadciśnieniu przyda się większa dawka potasu (można go znaleźć m.in. w bananach i pomidorach) oraz magnezu (gorzka czekolada, kakao). Zaleca się także unikać stresujących sytuacji, a jeśli mimo wszystko masz do czynienia ze stresem na co dzień, pamiętaj o codziennym przyjmowaniu leków. Można wprowadzić również kilka naturalnych sposobów walki ze stresem w postaci herbaty z melisy czy codziennej medytacji.

Uwaga! Nieleczone nadciśnienie tętnicze niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Stale podniesiony puls może doprowadzić do uszkodzenia najważniejszych organów (serca i nerek), zwiększa się też ryzyko ataku serca i zakrzepicy. Dodatkowo nieleczone nadciśnienie tętnicze może zakończyć się wylewem – pękające żyłki są bardzo niebezpieczne dla nadciśnieniowców.

Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła i nieuleczalna. Dopóki pacjent przestrzega zdrowego żywienia, uprawia aktywność fizyczną i stosuje leczenie farmakologiczne, może normalnie funkcjonować. Odstawienie lub nieregularne przyjmowanie leków może doprowadzić do wytworzenia się opornego nadciśnienia tętniczego, znacznie trudniejszego w leczeniu. Niestosowanie się do porad lekarskich w przypadku nadciśnienia może znacząco skrócić życie pacjenta (nawet o kilkanaście lat!).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *