Poradniki,  Wiadomości medyczne

Nadwrażliwość zębów – jak z nią walczyć

Young woman in painZ powodu wrażliwych zębów cierpi wielu z nas. Dolegliwość ta w wielu sytuacjach powoduje dyskomfort i bez wątpienia utrudnia życie. Osoby, które się z nią zmagają doskonale wiedzą, jak uciążliwy jest to problem. Nadwrażliwość zębów to ból, wywoływany najczęściej przez zimne powietrze oraz zimne, gorące, słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje. Może się także pojawić podczas szczotkowania. Dlaczego, te z pozoru nieszkodliwe czynniki, powodują tak nieprzyjemną dolegliwość?

Skąd się bierze?

Każdy, kto zetknął się z nadwrażliwością zębów wie, jak przykre są jej objawy. Przyczyną jest odsłonięta zębina i otwarte kanaliki zębowe. Często z tego powodu nie możemy ugasić pragnienia schłodzonym napojem lub musimy zrezygnować z ulubionego deseru. Jednak dlaczego nasze zęby są uszkodzone? I jak ochronić je przed bólem? Czasami jest to wina wad anatomicznych lub wad zgryzu. Jednak w większości przypadków to my sami odpowiadamy za kiepski stan swoich zębów.

Przyczyny

Naszym najcięższym przewinieniem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i unikanie wizyt u stomatologa. Nieprawidłowe, zbyt mocne szczotkowanie, przy użyciu twardej szczoteczki i pasty o zbyt wysokiej ścieralności nie tylko niszczy szkliwo, ale także podrażnia dziąsła i uszkadza szyjki zębowe. Przyczyną mogą być także urazy zębów i niewyleczone ubytki. Za nadwrażliwość mogą odpowiadać choroby przewodu pokarmowego, np. refluks, gdy cofające się soki żołądkowe trawią szkliwo. Często również nasza dieta oraz styl życia pozostawia wiele do życzenia – nadmiar słodyczy powoduje lub pogłębia próchnicę, nadmiar kwasów rozpuszcza szkliwo i demineralizuje zęby, a papierosy szkodzą dziąsłom i mogą wywołać zapalenie przyzębia.

Łagodzenie objawów

Najlepszym i najprostszym sposobem na wrażliwe zęby jest profilaktyka. Warto zacząć od prawidłowej higieny jamy ustnej, przy użyciu odpowiednich produktów. Zainwestujmy w miękką szczoteczkę i pastę o niskim poziomie ścieralności – warto aby w swoim składzie miała fluor i aminofluorek, który zamyka kanaliki zębowe i chroni szkliwo przed działaniem kwasów. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele past dedykowanych do zębów wrażliwych, np. na tej stronie znaleźć można dodatkowe informacje o nadwrażliwości jak i odnośniki do odpowiednich produktów. Unikajmy szczotkowania tuż po spożyciu kwaśnego pokarmu, a jeśli musimy to zrobić, najpierw przepłuczmy usta wodą. Używajmy również nici dentystycznej i płynu do płukania ust, które pomogą oczyścić trudno dostępne miejsca z resztek pokarmów i bakterii. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się bólu, ale także unikniemy stanów zapalnych oraz chorób zębów i dziąseł. Wybierajmy produkty przeznaczone dla osób z nadwrażliwością zębów i pamiętajmy o kontrolnych wizytach u stomatologa. Niektóre gabinety dentystyczne oferują również zabiegi trwale zamykające kanaliki, co pozwala raz na zawsze pozbyć się problemu nadwrażliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *