Artykuły

Najskuteczniejsze metody usuwania kamienia nazębnego

8.Najskuteczniejsze metody usuwania kamienia nazębnegoPiękne i zdrowe zęby to duma i wizytówka każdego człowieka. Aby na długie lata zachowały zdrowie i biel, należy o nie należycie dbać. Z pomocą przyjdzie nam dentysta.

Usunąć kamień z najgłębszych zakamarków

Kamień nazębny to powszechna przypadłość. Tworzy się naturalnie na powierzchni zębów, nawet tych najlepiej pielęgnowanych. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kamienia nazębnego jest niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej, palenie papierosów, picie kawy, herbaty i czerwonego wina a także nieodpowiednia dieta. Niektórzy mają większa skłonność do odkładania się kamienia. Wpływają na to czynniki genetyczne, jak na przykład większa ilość substancji mineralnych w ślinie. Kamień i płytka nazębna to nie tylko problem estetyczny. Nawarstwiające się osady są doskonałym siedliskiem bakterii. Zbyt duża ilość kamienia nazębnego może prowadzić do poważnych chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł i paradontoza. Nieleczone choroby przyzębia mogą skutkować nie tylko przedwczesną utratą zębów, ale także powstawaniem groźnych dla życia i zdrowia zmian w okostnej szczeki – na przykład ropni czy torbieli. Aby zapobiec tym dolegliwościom, warto 1-2 razy w roku poddać się zabiegom usuwania kamienia nazębnego, które zaproponuje nam nasz dentysta.

 

Jak skutecznie usunąć kamień?

Skuteczne i popularne metody usuwania kamienia nazębnego to skalning i piaskowanie. Obie metody polegają ma mechanicznym ścieraniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Przeprowadza je dentysta, w gabinecie stomatologicznym. Osad usuwa się głownie z okolic szyjek zębowych także pod linią dziąseł. Skaning wykonuje się za pomocą różnych metod. Może to być mechaniczne odłupywanie kamienia za pomocą specjalnych narzędzi, może to być rozbijanie osadów za pomocą ultradźwięków lub rozpuszczanie chemiczne. Efekt jest ten sam – usuwanie osadów z powierzchni zębów i szyjek zębowych. Efekt skalningu można wzmocnić i utrwalić za pomocą piaskowania. Dentysta za pomocą specjalnej myjki rozpyla pod dużym ciśnieniem specjalną mieszankę piasku i wody, która poleruje powierzchnie zębów z resztek osadów i nierówności powstałych po użyciu skalera. Wypiaskowane zęby ą nie tylko równiejsze i lepiej oczyszczone z kamienia, ale także po zabiegu stają się znacznie bielsze.
Ostatnim etapem usuwania kamienia nazębnego jest fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów. Polega ona na pokryciu zębów lakierem lub żelem o dużej zawartości fluoru, który przenika do szkliwa i demineralizuje je, czyniąc je mocnym i odpornym na działanie szkodliwych bakterii. Takie wzmocnione, gładkie szkliwo jest także odporniejsze na osadzanie się na nim kolejnych osadów kamienia.

Usuwanie kamienia – Smile Makers Dentysta Wilanów http://smilemakers.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *