Suplementy diety

Najskuteczniejsze środki przeciwbólowe

medications-257336_640Ból to sygnał od organizmu, że dzieje się z nim coś złego. Czasem jest on tak dokuczliwy, że konieczne jest zastosowanie leków przeciwbólowych – wybór preparatu zależy od intensywności objawów.

Jakie leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty?

Obecnie w sprzedaży jest mnóstwo leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty. Jednym z najskuteczniejszych jest bez wątpienia pyralgina, która ma bardzo silne działanie. Substancją czynną tego leku jest metamizol, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Ponadto działa on delikatnie rozkurczowo na mięśnie gładkie. Jednak nie każdy może stosować tak silny lek, dlatego w aptekach można zaopatrzyć się także w słabsze środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, naproksenu, kwasu acetylosalicylowego lub ibuprofenu.

Jaki lek pomoże na silny ból?

Nawet lekki ból potrafi skutecznie zepsuć dzień i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Silny ból nie tylko wyłącza z życia, ale może też być groźny dla zdrowia. Skutecznym sposobem na uśmierzenie silnego bólu jest zastosowanie pyralginy, która jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty. Zawiera ona metamidazol sodu – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Jego działanie koncentruje się na ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Hamuje ona działanie enzymu cyklooksygnenazy, który odpowiada za powstawanie procesów zapalnych w organizmie.

Stosowane pyralginy jest zalecane w silnych bólach różnego pochodzenia. Znajduje ona również zastosowanie w przypadku gorączki, gdy inne leki nie przynoszą efektów. Maksymalna jednorazowa dawka preparatu to 1g, a dawka dobowa 3g. Leku nie wolno stosować dłużej niż 7 dni.

Jakie leki na słaby i umiarkowany ból?

Słaby ból także bywa dokuczliwy, zwłaszcza jeśli jest długotrwały. Wówczas warto zastosować leki zawierające paracetamol, który może być stosowany także przez dzieci i osoby cierpiące na wrzody żołądka. Jest on skuteczny w przypadku bólu głowy lub zębów, ale nie sprawdza się w bólu wywołanym stanem zapalnym.

Nieco silniejsze działanie wykazują ibuprofen i naproksen, zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Uśmierzają one bóle o umiarkowanym nasileniu, związane np. z miesiączkowaniem czy nerwobólami. Nie są zalecane dla osób chorych na astmę lub chorobę wrzodową żołądka.

Jednym z najbardziej wszechstronnych leków jest bez wątpienia kwas acetylosalicylowy. Działa on nie tylko przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale także przeciwgorączkowo i przeciwzakrzepowo. Można go stosować w bólach mięśni, stawów, głowy, zębów czy bólach reumatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *