Zdrowie i Uroda

Czy nasiona konopi mają wartości odżywcze?

medical-marijuana-signCoraz częściej słyszymy o tym, że medyczna marihuana odnosi znaczne zwycięstwa w walce z wieloma chorobami, a wyniki badań są bardzo perspektywiczne. W Polsce temat tej rośliny jest jednak bardzo kontrowersyjny i spotyka się z takim samym poparciem, jak i sprzeciwem. Mało kto jednak wie, że nasiona konopi mają bardzo bogate wartości odżywcze, które można w bardzo ciekawy sposób wykorzystać. Przekonajmy się w jaki sposób.

Starsze, niż by się zdawało

Nasiona konopi były wykorzystywane już tysiące lat temu, a wzmianki i dowody na ich zastosowanie można znaleźć w zapiskach starożytnych chińczyków. Wykorzystanie tej rośliny sięga od gastronomii i medycyny, poprzez włókiennictwo, na przemyśle kosmetycznym kończąc. Współcześnie możemy się spotkać z zastosowaniem nasion w wielu produktach spożywczych takich jak chleby, lody, czy ciastka. Wykorzystywane są głównie ze względu na wysokie wartości odżywcze w białko, a także witaminę B, a także charakterystyczny, orzechowy smak i aromat. Bardzo ceniony jest także olej konopny. Jego właściwości wykorzystuje się w medycynie, kuchni, a także jako składniki suplementów diety. Może być to zaskakujące, jednak konopie świetnie nadają się także do produkcji ubrań! Ubrania z tego materiału charakteryzują się większą trwałością, elastycznością, bardziej zachowują ciepło, lecz także bardziej pochłaniają wilgoć. Ciekawostką jest, że do około lat trzydziestych XX wieku, bielizna damska z konopi była absolutnym trendem i bardzo pożądanym elementem garderoby.

Inną branżą, która wykorzystuje nasiona konopi, jest kosmetyka i tutaj naprawdę można się rozpisać. Olej konopny zawiera 75% niezbędnych tłuszczów nienasyconych, dziewięć witamin – E, D, C, B6, B3, B2, B1 i A. Dodatkowo znajdziemy w nim pełno aminokwasów, przeciwutleniaczy, fosfolipidy, karoten, fitosterole i proteiny. Warto także wspomnieć o obecnych w nich minerałach – magnezie, siarce, cynku, potasie, fosforze, żelazie i wapniu, które występują w rewelacyjnych proporcjach. Wszystkie te składniki sprawiają, że nasiona konopi na stałe goszczą w składach maści, kremów, szamponów, odżywek, mydeł oraz wielu innych produktów kosmetycznych.

Wykorzystanie nasion konopi w rozmaitych branżach przemysłowych pozwala na tworzenie jakościowych produktów, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji i upraw, gdyż jest to roślina o bardzo szybkim wzroście oraz niskim zaangażowaniu w jej rozwój. Odpowiadając na pytanie zadane w tytule artykułu – tak! Wartości odżywcze zawarte w tych nasionach wykorzystywane są w różnoraki sposób i jeszcze długo ich popularność nie spadnie.

Sprawdź stronę: nasiona feminizowane konopi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *