Poradniki,  Wiadomości medyczne

Nie taki dentysta straszny, jak go malują

gabinet stomatologicznyTo normalne, że dzieci boją się dentysty. Nie mają zaufania do nieznanej im osoby, martwią się, że obcy człowiek zrobi im krzywdę i zada ból. Jeśli jednak dawno już wyrosłeś z wieku dziecięcego, a mimo to dentysta przyprawia Cię o gęsią skórkę, możesz cierpieć na dentofobię.

 

Dentofobia jest to lęk przed leczeniem stomatologicznym i w wyniku braku dbałości o zęby, może doprowadzić nawet do ich utraty. Zdarza się, że pacjent cierpiący na tego typu chorobę, przed wizytą u dentysty przeżywa prawdziwe katusze. Lęk jest tak silny, że potrafi skutecznie sparaliżować chorego i uniemożliwić mu udanie się  do gabinetu stomatologicznego. Człowiek ten na tyle boi się leczenia, że może unikać go nawet wiele lat. Dolegliwości gasi stosem tabletek przeciwbólowych i czeka aż ból sam zniknie. Niestety cudowne ozdrowienie nie nadchodzi, pomimo chwilowego złagodzenia bólu. Chory ząb, prędzej czy później, przypomni o sobie i będzie to ten kulminacyjny moment, w którym dentysta stanie się jedynym ratunkiem.

 

Borowanie bez bólu

Okazuje się, że wiele pacjentów nadal nie wie o nowoczesnych technikach leczenia zębów. Wizja bolesnego borowania zakorzeniła się w nich na dobre i nie dopuszczają do siebie myśli, że wizyta u stomatologa wcale nie musi być bolesna.

Natomiast współczesna stomatologia oferuje obecnie szereg bezbolesnych i równie skutecznych zabiegów co borowanie. Do jednych z nich należy ozonoterapia, która polega na eliminacji bakterii przy pomocy utleniających właściwości ozonu. W tej technice niezwykle ważne jest wczesne wykrycie próchnicy, na przykład za pomocą lasera Diagondent. Wywołuje on fluorescencję w zmienionych przez próchnicę tkankach, co pozwala na szybkie rozpoznanie zmian chorobowych. Zabieg przy pomocy ozonatora pozwala usunąć nawet 99,9% bakterii próchnicowych. Ozonoterapia jest bezbolesna i stanowi alternatywę dla borowania. Warto zatem chodzić na wizyty kontrolne by dentysta mógł jak najwcześniej wykryć rozwijające się bakterie.

 

Inną techniką bezbolesnego leczenia jest zabieg przy pomocy lasera KaVo KEY 3, jednak nie każdy gabinet posiada ten specjalistyczny sprzęt. Przykładowo – na tak duże miasto jak Łódź, tylko jedna klinika (Stomatologia na Księżym Młynie) może pochwalić się tego typu wyposażeniem. Laser KaVo sprawdza się zarówno w diagnostyce, zabiegach endodontycznych (leczenie kanałowe) jak i w mikrochirurgii kontaktowej.

 

Dodatkowo, leczenie takim laserem wykorzystuje system feedback umożliwiający wykrycie i precyzyjne usunięcie kamienia i osadów z powierzchni korzeni zęba, nawet poddziąsłowo. Dentysta może dzięki temu dotrzeć do miejsc, których bez pomocy lasera, nie mógłby wyleczyć. A nieusuwany kamień powoduje destrukcję kości i skutkuje często utratą zęba. Usuwanie złogów kamienia nie zagraża już zdrowym tkankom okołokorzeniowym, ponieważ laser dociera tylko tam, gdzie powinien.

Cały zabieg jest szybszy, bezbolesny i cechuje się mniejszymi dolegliwościami pozabiegowymi.

 

Bardzo wrażliwi pacjenci mogą skorzystać również z bezbolesnego znieczulenia wykonywanego za pomocą komputera i systemu SleeperOne. Środek znieczulający jest podawany automatycznie, a jego ilość dopasowana do potrzeb pacjenta i prężności tkanek.

Ostateczną formą bezbolesnego leczenia, podawaną najczęściej przy długotrwałych i skomplikowanych zabiegach jest leczenie w narkozie. Decyzję o możliwości zastosowania znieczulenia ogólnego podejmuje dentysta.

 

Na bezbolesne leczenie decyduje się coraz więcej pacjentów. Wielu mieszkańców małych miejscowości, w obawie przed bólem, szuka pomocy u specjalistów z większych miast, takich jak Łódź czy stolica, gdzie w jednym miejscu otrzymają kompleksową obsługę. Kluczowym czynnikiem w przezwyciężeniu strachu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest zaufany dentysta, który szybko rozpozna potrzeby pacjenta i wykona leczenie w dostosowany do niego sposób.

 

Autor: MZ

Kosultacja medyczna: dr n. med. spec. protetyki stom. Maria Kostusiak (http://www.stomatologianaksiezymmlynie.pl/)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *