Dla kobiet

Nietrzymanie moczu u kobiet: diagnoza i stopień zaawansowania

15Co dziesiąty Polak, co ósma kobieta przed 40 rokiem życia i co druga po menopauzie – wiele osób boryka się na co dzień z nietrzymaniem moczu. Jak wygląda diagnozowanie i określanie stopnia zaawansowania tej przewlekłej choroby? Jakie kroki, oprócz zadbania o higienę, poprzez stosowanie wkładek higienicznych, wkładek urologicznych, podpasek i pieluchomajtek, można podjąć, aby złagodzić skutki nietrzymania moczu?

Diagnozowanie nietrzymania moczu u kobiet

 

Stawianie diagnozy w przypadku nietrzymania moczu u kobiet, zwykle rozpoczyna się wywiadem ginekologicznym, urologicznym lub neurologicznym, podczas którego, lekarz dowiaduje się od pacjentki, od kiedy cierpi ona na problemy związane z kontrolą wydalania moczu, jak często i w jakim wymiarze ma to miejsce, jak bardzo nietrzymanie moczu zaburza pacjentce codzienne funkcjonowanie.

 

Aby diagnoza była jak najwłaściwsza i najpełniejsza, zwykle wykonane zostają: USG narządu rodnego i nerek, tomografia układu moczowego, urografia, badanie ginekologiczne, neurologiczne i urodynamiczne (tj. kompleksowa ocena czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej, wykonywana z użyciem specjalnych cewników, wprowadzanych do kiszki stolcowej), badanie ogólne moczu i posiew moczu. Do niezbyt przyjemnych, ale koniecznych w tym przypadku, mogą należeć również badanie ginekologiczne przez odbyt (per rectum) oraz cystoskopia – wziernikowanie pęcherza moczowego.

 

Ocenie zostaje też poddany stan nerek (badanie mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego), czy ilość moczu zalegającego po opróżnieniu pęcherza. Duże znaczenie w diagnozie ma dzienniczek mikcji (tj. oddawania moczu), w którym pacjentka zapisuje: częstotliwość opróżnień pęcherza na dzień i ilość niekontrolowanych mikcji oraz wydalanego w ten sposób moczu, informacje dotyczące takich zdarzeń w ciągu nocy.

 

Jak zaawansowana jest choroba?

 

Lekarze rozróżniają trzy stopnie zaawansowania niekontrolowanego nietrzymania moczu. O I stopniu tej dolegliwości mówimy wtedy, gdy popuszczanie moczu ma miejsce podczas wysiłku fizycznego, jak kichanie, śmiech, kaszel, tj. w przypadku nagłego napięcia powłok brzusznych. II stopień nietrzymania moczu wiąże się z sytuacją, w której niekontrolowane mikcje występują podczas niemal każdej codziennej czynności, jak choćby wejście po schodach.

 

Jeśli kobieta ulega nietrzymaniu moczu III stopnia, sytuacja staje się o tyle poważniejsza, że dyskomfortu dostarcza nie tylko popuszczanie moczu, które dzieje się niemal w każdej sytuacji, niezależnie od podejmowanego wysiłku, czy ruchu, ale też silny zapach uryny i zagrożenie zakażeniami bakteryjnymi dróg moczowych i narządów rodnych.

 

Nie daj się nietrzymaniu moczu

 

Oto kilka prostych zasad, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu – jaką profilaktykę stosować oraz jak zwalczać pierwsze symptomy tej dolegliwości. Po pierwsze:  pamiętaj o higienie! Jeśli już stracisz kontrolę nad wydalaniem moczu, zadbaj, aby unikać infekcji bakteryjnych i powstawania drobnych ran w okolicy krocza. W tym celu, stosuj regularnie oddychające, nie powodujące odparzeń, chłonne, zawierające antybakteryjny wkład i neutralizujące zapach moczu, wkładki urologiczne lub pieluchomajtki sprawdzonej marki. Druga zasada, to ograniczenie spożycia lub eliminacja  z diety:  cytrusów, alkoholu, mleka, napojów gazowanych i ostrych przypraw oraz regularne nawadnianie organizmu.

 

Zdrowie układu moczowego, zapewni kobiecie także regulacja wypróżnień: uciskanie pęcherza i blokowanie cewki moczowej może być powodowane przez zalegające masy kałowe. Istotnym punktem jest też rzucenie lub ograniczenie palenia – nikotyna zaburza gospodarkę hormonalną, powoduje skurcze mięśni pracujących przy wydalaniu moczu. Istotnym postulatem jest tu również walka z nadwagą: otyłe kobiety mają słabsze mięśnie dna miednicy, następuję u nich często obniżenie narządów miednicy.

 

Tym, co warto wziąć pod uwagę w terapii już zaawansowanej choroby, jest terapia hormonalna (niewielkie dawki hormonów uregulują pracę organizmu i zwalczą wysiłkowe nietrzymanie moczu). A gdy i to nie pomoże, trzeba przezwyciężyć obawy i zdecydować się na zalecany przez lekarza zabieg chirurgiczny, które poprawi funkcjonowanie układu moczowego i codzienny komfort.

 

O przyczynach nietrzymaniu moczu i sposobie walki z problemem przeczytasz na stronie  http://tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/przyczyny-nietrzymania-moczu

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *