Artykuły,  Poradniki

Nowoczesne metody badania wzroku

optometrist-91751_1280Z wizytą do okulisty wybieramy się najczęściej z powodu pogorszenia widzenia, różnych stanów zapalnych oka lub z potrzeby rutynowego badania niezbędnego na przykład podczas kursu na prawo jazdy. Każde badanie lekarz rozpoczyna od wywiadu, który jest konieczny do wykrycia przyczyny wizyty. Po otrzymaniu szczegółowych informacji, okulista przeprowadza badanie wzroku, dna oka oraz dokonuje innej niezbędnej diagnostyki.

Do podstawowych badań wykonywanych podczas wizyty u okulisty należy sprawdzenie ostrości i pola widzenia pacjenta. Jest ono wykonywane dla każdego oka oddzielnie. W trakcie konsultacji lekarz wykorzystuje ramkę okularową, czyli urządzenie zwane foropterem lub specjalnych tablic. Następnie najczęściej jest wykonywane komputerowe badanie wzroku, które polega na ocenie krzywizny rogówki i wady wzroku. W niektórych sytuacjach, oprócz podstawowych metod diagnostycznych, wymagane są bardziej szczegółowe badania z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Posiadają je najczęściej najlepiej wyposażone placówki medyczne, jak np. Przychodnia Medyczna iMed24.

 

Badanie siatkówki oka – tomografia dna oka

OCT, czyli tomografia dna oka, to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych wykorzystywanych do wykrycia chorób siatkówki oka. Badanie to jest nieinwazyjne i w wielu przypadkach może zastąpić angiografię fluoresceinową, wymagającą dożylnego podania kontrastu. OCT bardzo precyzyjnie pokazuje szczegóły przekroju tkanek oka. Badanie to jest podobne do metody ultrasonograficznej – oko jest sondowane wiązką światła. Przesuwając promień światła, okulista otrzymuje informacje o położeniu centrów rozpraszających. Po złożeniu wszystkich pomiarów, otrzymujemy obraz przekroju badanego oka. Tomografia siatkówki dna oka jest wykonywana w przypadku zwyrodnień plamki związanej z wiekiem (AMD), przy mukolopatii cukrzycowej i obrzęku plamki innego pochodzenia, a także przy zwłóknieniach przedplamkowych i centralnej retinopatii surowiczej.

 

Badanie ultrasonograficzne oka – USG

USG oka oraz oczodołu jest badaniem, które pozwala na ocenę zmian w gałce ocznej, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma możliwości dokładnego zbadania dna oka. Ta metoda diagnostyczna pozwala także ocenić struktury anatomiczne w obrębie oka. Jest także często stosowana przy podejrzeniu występowania ciała obcego w oku. Badanie USG oka pokazuje zmiany w siatkówce, tj.: przedarcie siatkówki, guzy oka, wylewy, zmiany w nerwie wzrokowym. Jest ono także przeprowadzane w przypadku potrzeby doboru właściwej soczewki w zaćmie. Badanie ultrasonograficzne oka jest bezinwazyjne i łatwe do wykonania. Pacjent zamyka oczy, a na powieki lekarz nakłada cienką warstwę żelu i przykłada głowicę sondy ultrasonografu. Wynik badania zawiera obraz struktur oka i określa rodzaj tkanki, jej konsystencję oraz unaczynienie.

 

Tonometria – pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Tonometria to jedno z podstawowych badań okulistycznych, jest ono najczęściej wykonywane u pacjentów chorych na jaskrę lub nadciśnienie oczne. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego trwa tylko kilka minut i można je wykonać na dwa sposoby: metodą impresyjną (wgłębiającą) lub aplanacyjną (spłaszczającą). Badanie tonometrem impresyjnym jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Lekarz najpierw znieczula oczy specjalnymi kroplami, np. lignokainą. Następnie podczas ustawiania tonometru, okulista delikatnie rozchyla powieki pacjenta tak, żeby nie spowodować ucisku gałki ocznej i wzrostu ciśnienia. Podczas badania tonometrem aplanacyjnym można pozostać w pozycji siedzącej. Lekarz znieczula oko preparatem z dodatkiem barwnika fluoresceiny. W tym przypadku pacjent musi mieć szeroko otwarte oczy i patrzeć na specjalny wskaźnik. Lekarz zbliża głowicę aparatury do rogówki i pokrętłem dostosowuje siłę ucisku tonometru.

Dzięki takiej nowoczesnej diagnostyce pacjent może zostać lepiej i skuteczniej przebadany, a co za tym idzie, można rozpocząć szybciej ewentualne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *