Psychoterapia

O czym należy pamiętać przy abstynencji?

glass-bottle-3174149_1280W Polsce, z roku na rok rośnie liczba abstynentów. Abstynencja alkoholowa polega na powstrzymywaniu się od spożywania alkoholu. Dla wielu jest to coś, co ogranicza wolność człowieka. Człowiek sam z siebie nie chce się hamować, jest to niezgodne z jego naturą. Bycie abstynentem może wiązać się niezrozumieniem społeczeństwa. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na abstynencję?

Najważniejsze są zasady

Na samym początku musisz poznać podstawową zasadę. To jej stosowanie sprawi, że będzie abstynentem bądź nie. Pamiętaj, że to tylko i wyłącznie od Ciebie zależy – chcesz to pijesz, nie chcesz to nie pojesz. Nikt z Twoich znajomych nie może zmusić się do spożywania alkoholu. Pamiętaj, że musi to być Twoja i tylko Twoja decyzja. Oczywiście, w Twoim towarzystwie może znaleźć się szerokie grono osób, które będzie Ci kibicować. Będą jednak również tacy, którzy będą nastawieni negatywnie. Dlatego musisz pamiętać, by zawsze być sobą, mieć własne zdanie i żyć zgodnie z własnym stylem życia.

 

Nie wystarczy, że wytrzeźwiejesz

Wytrzeźwieć to niezwykle łatwe zadanie, nawet dla alkoholika. Korzystając z pomocy specjalistycznych ośrodków prowadzących terapie takich jak http://ograniczpicie.pl/ daje ogromne wsparcie. Okazuje się jednak, że problem nie tkwi w wytrzeźwieniu ale w utrzymaniu stanu trzeźwości – abstynencji. Nikt nie jest w stanie zdradzić sposobu na dobre i trzeźwe życie – mogą jedynie zaproponować Ci kilka metod do wyboru, ale to Ty będziesz wiedzieć, która jest na miarę Twoich możliwości i która pozwoli Ci żyć bez alkoholu.

Podstawowym zaleceniem, ułatwiającym utrzymanie abstynencji jest powstrzymanie się od pierwszego kieliszka. U osób uzależnionych, nawet najmniejsza dawka alkoholu wywołuje trudny do opanowania przymus picia. Tylko jak nie wypić tego pierwszego kieliszka? Musisz zaakceptować fakt, że alkoholizm to choroba, nieuleczalna choroba. Musisz, więc nauczyć się żyć z myślą, że nie możesz szkodzić sobie samemu. Konieczna będzie zmiana sposobu myślenia. Stawiaj sobie małe wyzwania – łatwiej Ci będzie osiągnąć sukces, jeśli obiecasz sobie, że dziś nie wypijesz niż stawianie długoterminowych obietnic. Uwierz w siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *