Artykuły

O jakie usługi zapytać, poszukując zakładu pogrzebowego?

angel-2902845_1280Zakład pogrzebowy to ten rodzaj usługodawcy, którego nie poszukuje si zawczasu. Również w sytuacji, gdy staje się to konieczne, nie przywiązuje się większej wagi do wyboru, który nierzadko okazuje się brzemienny w skutkach.

Mogłoby się wydawać, że zakład pogrzebowy nie może źle świadczyć swoich usług – w końcu jego głównym zadaniem jest doprowadzić do pochowania zwłok. Jest to jednak bardzo mylne przekonanie.

Znane są liczne opowieści o tym, jak złym wyborem był dany zakład pogrzebowy. Wystarczy wspomnieć chociażby o sytuacji, w której kremacja odbywała się w sposób bardzo chaotyczny: ciała leżały nawet kilka tygodni, czekając na spalenie, a następnie zwłoki palono hurtowo i rozdzielano wymieszane prochy kilku lub kilkunastu osób. Podobnie dużym problemem jest wykopanie grobu bez betonowych fundamentów, które mają stanowić ramę dla późniejszego pomnika. Co to oznacza dla bliskich? Świadomość, że ciało w trumnie zostanie raz jeszcze wykopane, by wymurować brzegi grobu.

Wybierając zakład pogrzebowy trzeba zatem mieć na uwadze, jak najbardziej kompleksowy sposób świadczenia usług, bo skoordynowanie pracy dwóch usługodawców w tej branży jest absolutnie niemożliwe. Konieczne jest zatem zapytanie o transport zwłok, a także o możliwość ich przechowywania. To pierwsze obejmują wszystkie usługi pogrzebowe, jednak drugie często jest obarczone surowym limitem czasowym.

Kwiaty na pogrzeb to ten rodzaj usługi, który może być wybrany w dowolnej kwiaciarni. Niemal każda oferuje wieńce pogrzebowe, jednak bardzo skorzystać z kwiatów oferowanych przez zakład pogrzebowy, aby przyozdobić nimi trumnę w domu czuwania lub w kościele. Bardzo ważna jest również kompleksowa oferta obejmująca zarówno pochówek tradycyjny czy kremację, która ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna.

Pogrzeby będą organizowane, bo też nie można na własną rękę chować zmarłych. Jednakże to ostatnie pożegnanie może zmienić się w koszmar zarówno dla bliskich jak i uczestników uroczystości z powodu przedsiębiorcy źle prowadzącego własną działalność. Dlatego też nie zawsze warto korzystać z zakładu pogrzebowego funkcjonującego przy danym cmentarzu. Także i w tej branży panuje konkurencja, która może okazać się bardzo dobra dla osoby zmuszonej do zorganizowania pogrzebu. A gdzie konkurencja, tam i jakość – bardzo różna w zależności od danego usługodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *