Artykuły,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Objawy chorej wątroby, których nie można lekceważyć

Poza najbardziej znanym i dobrze rozpoznawanym objawem chorej wątroby, jakim jest żółtaczka, istnieje jeszcze wiele symptomów, które najczęściej ignorujemy lub błędnie przypisujemy innym chorobom, tymczasem… „Niewinna” z pozoru niestrawność, sporadyczny ból w prawym nadbrzuszu, tzw. pajączki skórne, ogólne osłabienie, brak apetytu czy choćby szybkie męczenie się mogą być oznakami tego, że nasza wątroba nie pracuje prawidłowo.

Wątroba jest bardzo ważnym, wielofunkcyjnym narządem, którego działanie jest ściśle związane z pracą układu pokarmowego oraz krwionośnego. Jej prawidłowe działanie jest niezbędne dla zdrowia i życia człowieka, a wszelkie dysfunkcje stosunkowo szybko powodują zaburzenia w funkcjonowaniu innych narządów. To dlatego między innymi zdarza się, że nie od razu dane objawy kwalifikuje się jako efekt chorej wątroby, a gdy pojawiają się symptomy jednoznacznie wskazujące na wątrobę, zazwyczaj jest już za późno na skuteczne jej leczenie.

Kto jest w grupie ryzyka?

Aby uświadomić sobie, kto jest najbardziej narażony na choroby wątroby, dobrze jest przyjrzeć się podstawowym funkcjom pełnionym przez ten narząd w organizmie ludzkim, a zatem…

Co robi wątroba?

  • Bierze udział w procesach trawiennych, zamieniając pokarmy na składniki odżywcze (metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów).
  • Produkuje związki chemiczne niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi.
  • Gromadzi i w razie potrzeby, czyli infekcji, uwalnia do organizmu żelazo, witaminy i składniki energetyczne.
  • Usuwa, ewentualnie neutralizuje, wszelkie szkodliwe dla organizmu substancje (toksyny, leki, alkohol etc.).
  • Wpływa na regulację gospodarki hormonalnej i termoregulację.

Objawy chorej wątroby mogą więc pojawić się u osób otyłych oraz prowadzących niezdrowy tryb życia. Chodzi tu przede wszystkim o złą dietę. Zbyt wiele tłuszczu, cukru oraz białka odzwierzęcego powoduje, że wątroba nie nadąża z metabolizowaniem tego. W grupie ryzyka znajdują się również osoby nadużywające alkoholu oraz palacze. Wątroba musi odtruwać organizm po każdej (nawet niewielkiej dawce alkoholu) i każdym wypalonym papierosie. Neutralizując lub usuwając szkodliwe substancje z organizmu, wątroba w pewnym sensie „zużywa się”. Owszem, jest ona narządem, który ma zdolność regeneracji, ale potrzebuje na to czasu. Jeżeli tego czasu brakuje za względu na dużą ilość dostarczanych „do obróbki” toksyn, dochodzi do trwałego uszkodzenia struktur wątrobowych. Objawów chorej wątroby mogą niestety także spodziewać się u siebie między innymi osoby starsze, zażywające regularnie wiele leków oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.

Podstawowe objawy chorej wątroby

Wątroba raczej rzadko boli na początku choroby. Zwykle pojawiają się niezbyt dokuczliwe symptomy, które nie wydają się być bezpośrednio związane z tym narządem. Jedynym objawem chorej wątroby, który trudno z czymś pomylić, jest żółtaczka, wskazująca na jej niewydolność. Zażółcona skóra, białka oczu i śluzówki to efekt podwyższonego poziomu bilirubiny (produkt rozpadu czerwonych krwinek), świadczący o nieprawidłowej pracy wątroby, która może wynikać z jej marskości, wirusowego zapalenia, polekowego uszkodzenia narządu lub nowotworu. Choć niewielu pacjentów o tym wie, warto pamiętać, że nie tylko żółty kolor skóry świadczy o chorobie wątroby. O pewnych schorzeniach czy też nieprawidłowościach w działaniu tego narządu informują również inne zmiany „kolorystyczne”. Gdy skóra przyjmuje barwę szarą, podejrzewa się zaburzenia w gospodarce żelazem, jeśli staje się brązowa, być może w organizmie gromadzi się miedź, bladość skóry z kolei wskazuje na problemy z krzepliwością krwi. We wszystkich tych procesach uczestniczy wątroba, zatem w przypadku nieprawidłowości w ich przebiegu, należy diagnozować również ją.

Bólowe objawy chorej wątroby

Ból wątroby pojawia się rzadko, jeśli jednak jest, najczęściej dotyczy prawego nadbrzusza, tuż pod łukiem żebrowym. Tam właśnie umiejscowiona jest wątroba. Na etapie diagnozowania bardzo istotna jest informacja o rodzaju tego bólu. O czymś innym świadczy bowiem ból nagły i kłujący, na coś innego wskazywać może ból przewlekły. Ten pierwszy może być wynikiem na przykład pęknięcia wrzodu lub kamicy dróg żółciowych. Drugi natomiast, znacznie mniej charakterystyczny, może być symptomem choroby miąższu wątroby. To jednak nie wszystko. W przebiegu chorób wątroby występować mogą także inne bóle, które niezwykle trudno skojarzyć od razu z tym narządem. Mogą to być na przykład dokuczliwe bóle głowy.

Nietypowe objawy chorej wątroby

Do nietypowych, z punktu widzenia laika, objawów chorej wątroby zalicza się zaburzenia świadomości (senność, otępienie, lęki, urojenia…) czy na przykład świąd skóry. Te pierwsze wynikają z „zatrucia” organizmu. Pojawiają się w sytuacji, w której wątroba przestaje pełnić funkcję detoksykacyjną. Uciążliwe swędzenie natomiast jest skutkiem zaburzeń odpływu żółci z wątroby i wnikania kwasów żółciowych do nabłonka skóry. Może być również pierwszym symptomem żółciowej marskości wątroby.

Ostre objawy chorej wątroby

Wymioty, biegunki, obrzęki ciała… Symptomy tego typu najczęściej pojawiają się w przypadku ostrych schorzeń wątroby, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Istotna jest wówczas obserwacja i określenie cech stolca oraz wydalanej podczas wymiotowania zawartości – jaki mają kolor, czy widoczne są w nich ślady krwi etc. Każda z tych informacji może pomóc w zdiagnozowaniu choroby. Jeśli pojawia się opuchlizna, zwykle obejmuje ona całe ciało. Do takiego ogólnego obrzęku dochodzi w sytuacji upośledzenia działania wątroby, w wyniku którego krew nie może przez nią przepłynąć i szuka sobie innych dróg ujścia (zespolenie żołądkowo – przełykowe, odbyt, żyły pępkowe lub piersiowe…). W efekcie nieprawidłowego krążenia powstają pajączki skórne, wybroczyny, plamice na skórze, pojawiają się żylaki w przełyku i odbycie, żyły się otwierają. Sytuacja staje się niebezpieczna dla zdrowia i życia, ponieważ może skutkować wewnętrznym krwotokiem z przewodu pokarmowego, a to w wielu przypadkach kończy się niestety zgonem.

„Wstydliwe” objawy chorej wątroby

Na koniec jeszcze kilka słów o charakterystycznych objawach występujących w przypadku wątroby zniszczonej w przebiegu choroby alkoholowej. Niektóre z nich są skrzętnie ukrywane, inne widoczne wręcz na twarzy, choć nie każdy potrafi je rozpoznać. U mężczyzn może dojść do zaniku jąder, utraty owłosienia łonowego i pachowego oraz do ginekomastii, czyli pojawienia się biustu. Dość typowy jest także przerost gruczołów ślinowych i łzowych oraz tzw. żółtaki (grudki twardego tłuszczu pod skórą) występujące najczęściej na powiekach, nadgarstkach, kostkach. U kobiet – dodatkowo – wystąpić mogą zaburzenia miesiączkowania i – odwrotnie niż u panów – nadmierne owłosienie (głównie na twarzy i kończynach górnych). Wszystko wynika między innymi z zaburzeń hormonalnych wywołanych nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby.

Diagnozowanie chorej wątroby

Na początek wystarczy szczegółowy wywiad, tzw. badanie fizykalne, morfologia oraz USG jamy brzusznej. Jeżeli w wynikach tych badań pojawia się coś niepokojącego lub wątpliwego, kontynuuje się diagnostykę, wykorzystując bardziej szczegółowe badania i narzędzia (próby wątrobowe, rezonans magnetyczny i in.).

Więcej na temat chorób wątroby, ich przyczyn, objawów i sposobów leczenia

znajdziesz na http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/objawy-chorej-watroby.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *