Dieta,  Poradniki

Objawy i leczenie zbyt wysokiego poziomu cukru

objawy-i-leczenie-zbyt-wysokiego-poziomu-cukruHiperglikemia, inaczej przecukrzenie, objawia się zmianą zachowania, m.in. podenerwowaniem i brakiem koncentracji. Poziom cukru można unormować za pomocą dawki insuliny. Zbilansowana dieta i odpowiedni poziom płynów zmniejszają ryzyko pojawienia się przecukrzenia.

Po czym poznać przecukrzenie?

Hiperglikemia, zwana też przecukrzeniem, oznacza za wysoki poziom cukru. Norma to 3,4-5,5 mmol/l. Wartości świadczące o jej przekroczeniu są ustalane indywidualnie i wahają się w granicach od 140-200 mg/dl glukozy we krwi. Objawy hiperglikemii powstają na skutek:

  • niedoboru insuliny – w cukrzycy typu 1.,
  • niewrażliwości komórek organizmu na działanie insuliny – w cukrzycy typu 2.

Insulina to hormon, który odpowiada za transport cukru z krwi do pozostałych narządów. Jej niedobór lub aktywność niezauważana przez organizm powoduje stale utrzymujący się poziom glukozy ponad normę. Przecukrzenie początkowo objawia się rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Do tego dochodzi nadmierne pragnienie, a co za tym idzie – częste oddawanie moczu. Utrata wagi bez zastosowania zmian w diecie również jest symptomem hiperglikemii. Poziom cukru ponad normę, który utrzymuje się przez długi czas może powodować zaburzenia erekcji oraz infekcje okolic intymnych. Jest też przyczyną suchości skóry i niewyraźnego widzenia. Przecukrzenie wywołuje także problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki lub zaparcia.

Jak radzić sobie z hiperglikemią?

Hiperglikemia u cukrzyków powinna być normowana za pomocą podawania insuliny. Najczęściej wstrzykuje się ją podskórnie, w skrajnych przypadkach trzeba ją dawkować dożylnie. Hormon nie zawsze reguluje poziom glukozy w przewidywany sposób, np. w czasie dużego stresu lub w trakcie trwania infekcji. Wtedy lekarz prowadzący chorobę powinien zmienić dawkę insuliny. Cukrzycy powinni pamiętać, że podanie hormonu w zastrzyku nie od razu obniża poziom cukru we krwi. Na efekt należy poczekać około 15-20 minut. Najszybciej działają analogi insuliny ludzkiej. W przypadku podania zbyt dużej dawki insuliny przed upływem podanego powyżej czasu może pojawić się niedocukrzenie (hipoglikemia). Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru wspomaga przyjmowanie dużych ilości wody i innych płynów, np. elektrolitów. Skuteczne jest też wprowadzenie zdrowej diety, m.in. zmniejszenie udziału cukrów prostych w posiłkach. Regularny, niezbyt forsowny, wysiłek fizyczny także pozwala na zachowanie stężenia glukozy w normie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *