Poradniki

Oczopląs – objawy, rodzaje i leczenie choroby

eye-2163237_1920Choroby neurologiczne, czyli dotyczące układu nerwowego nierzadko są przyczyną różnych zaburzeń narządu wzroku o charakterze wrodzonym lub nabytym. Jednym z nich są niekontrolowane ruchy gałek ocznych, co nazywane jest oczopląsem. Wyróżnia się kilka postaci tej choroby, a leczenie polega na zwalczaniu przyczyny jej powstania, niekiedy na łagodzeniu objawów towarzyszących.

Na czym polega oczopląs i jakie są jego rodzaje i objawy?

Oczopląs jest chorobą narządu wzroku polegającą na mimowolnych i rytmicznych ruchach gałek ocznych, które mogą odbywać się w różnych kierunkach, bardzo szybko lub powolnie. Ze względu na kryterium kierunku i szybkości ruchów wyróżnia się oczopląs: wahadłowy – ruch oczu jest rytmiczny i następuje w tym samym czasie w obie strony, oraz skaczący – ruch gałek ocznych jest szybszy w jedną stronę niż w drugą. Drugim rodzajem klasyfikacji oczopląsu jest podział pod względem typu, w którym należy wymienić oczopląs fizjologiczny występujący u osób zdrowych w odpowiedzi na działanie czynników zewnętrznych oraz oczopląs patologiczny będący następstwem nabytych lub wrodzonych chorób, najczęściej neurologicznych. Każdemu typowi przypisuje się kilka rodzajów oczopląsów. Wśród  fizjologicznego wyróżnia się oczopląs związany z wykonywaniem szybkich obrotów ciała, czyli podczasobrotowy (ruch oczu zgodny z kierunkiem obrotów ciała) i poobrotowy (ruch oczu przeciwny do kierunku obrotów ciała), a także optokinetyczny, który pojawia się wskutek patrzenia na przedmioty i obrazy szybko przesuwające się przed oczami. Do oczopląsu patologicznego zalicza się:

  • oczopląs pochodzenia błędnikowego (in. oczopląs błędnikowy), którego przyczyną są choroby błędnika (część ucha wewnętrznego odpowiadająca za zmysł słuchu i równowagi), np. nowotwór ucha wewnętrznego, wirusowe zapalenie błędnika, ale także nadużywanie narkotyków lub alkoholu;
  • oczopląs pochodzenia ośrodkowego, rozwijający się wskutek chorób ośrodkowego (centralnego) układu nerwowego bądź występujący jako objaw towarzyszący chorobom neurologicznym, np. uszkodzeniom mózgu, chorobie Parkinsona czy stwardnieniu rozsianemu;
  • oczopląs pochodzenia ocznego, mający charakter wrodzony; ten rodzaj oczopląsu towarzyszy innym schorzeniom narządu wzroku, np. zaćmie, niedorozwojowi siatkówki oka, a także guzom naruszającym nerwy wzrokowe.

Leczenie oczopląsu

Leczenie oczopląsu rozpoczyna się od zdiagnozowania przyczyny choroby. Następnie pacjent poddawany jest leczeniu neurologicznemu, otolaryngologicznemu lub okulistycznemu (w zależności od rozpoznanego rodzaju oczopląsu i przyczyny jego powstawania). W niektórych przypadkach schorzenie podlega leczeniu za pomocą soczewek kontaktowych bądź specjalnych okularów, co ma na celu spowolnienie niekontrolowanych ruchów oczu. Inną metodą zwalczania oczopląsu jest zastrzyk z toksyny botulinowej, który powoduje porażenie mięśni kierujących ruchem gałek ocznych. Zastrzyki należy ponawiać co 3-4 miesiące, inaczej leczenie nie będzie skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *