Poradniki,  Wiadomości medyczne

Odczuwasz ból podczas chodzenia? Wykonaj USG ścięgien Achillesa

usg-sciegna-achillesaZerwane lub naderwane ścięgno Achillesa jest bolączką wielu osób aktywnie uprawiających sport. Wyczuwalne ograniczenie ruchomości w obrębie stawu kończyn dolnych jest objawem bolącym i niepokojącym wielu sportowców. Czy jest to powód do wykonania USG ścięgien Achillesa?

Achilles i problemy z nim związane

Ścięgno Achillesa, choć największe w ludzkim ciele, nie jest niczym chronione i często ulega kontuzjom – naciągnięciom, naderwaniom, a nawet zerwaniom. Ścięgno to znajduje się z tyłu łydki, którą tworzą mięśnie brzuchaty i płaszczkowaty. Łączy się ono ze stopą w okolicy guza piętowego. Pozwala nam na stawanie na palcach, zgięcie stóp, unoszenie ich i opuszczanie – przy każdym wykonywanym kroku.

Ścięgno Achillesa zrywane jest w wyniku niedostatecznego przygotowania ciała do aktywności i braku rozgrzewki przed intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Wraz z wiekiem pogorszeniu ulega ukrwienie struktury mięśniowo-ścięgnistej, która jest słabsza, a zatem bardziej podatna na uszkodzenia.

W przypadku nadwyrężenia lub naderwania tego ścięgna, wystarczające będzie unieruchomienie nogi na okres trzech tygodni, a następnie jej rehabilitacja (trwająca nawet sześć tygodni). Jednak w sytuacji całkowitego jego zerwania konieczne będzie przeprowadzenie operacji.

Bolesna kontuzja

Uszkodzenie ścięgna Achillesa może spowodować gwałtowne zerwanie się do biegu czy intensywny, wysiłkowy spacer po nierównej nawierzchni. W wyniku kontuzji łydka spuchnie, a następnie zaczerwieni się. Może też pojawić się siniak sygnalizujący wylew krwi do tkanek w tym obrębie. Co więcej, niewielkie uszkodzenia mogą stać się przewlekłym zapaleniem. Zawsze każdym urazom Achillesa towarzyszy ból, który najpierw jest incydentalny, by później zmienić się w stały i ostry.

Zdarza się, iż podczas kontuzji – gdy rozwinie się już stan zapalny, słychać trzeszczenie przy poruszaniu nogą. Taki dźwięk spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w pochewce, która otacza mięsień brzuchaty oraz samo ścięgno. Należy wówczas bezzwłocznie zastosować odpowiednie leczenie, by uniknąć powstania zrostów wewnątrz wspomnianej pochewki.

Tak kontuzjowana noga musi zostać unieruchomiona na okres trzech tygodni lub poddana fizykoterapii z zastosowaniem laseroterapii, ultradźwięków oraz krioterapii.

Także zapalenie kaletek sprawia, że ścięgno Achillesa jest niesprawne. Ludzka stopa posiada dwie kaletki – płytką, znajdującą się pod skórą oraz głęboką, umiejscowioną poniżej Achillesa. Zapalenie jednej bądź drugiej z nich powoduje silne odczuwalnie bólu i znaczne ograniczenie ruchomości stopy.

USG ścięgna Achillesa

Najczęściej uszkadzanym ścięgnem w dolnych kończynach jest ścięgno Achillesa. W przypadku odczuwania bólu podczas chodzenia, jak również przewlekłego ograniczenia ruchomości w obrębie stawu, występowania obrzęku czy widocznych wybroczyn – należy wykonać badanie tej części ciała.

Tutaj dowiesz się więcej o tym badaniu.

Ultrasonografia obrazowa pomaga w ocenie struktury ścięgna, kaletki ścięgna oraz jej zarysów kostnych. USG Achillesa jest badaniem nie wymagającym od pacjenta żadnego przygotowania. Wśród szeregu placówek je przeprowadzających wymienić można na przykład Gabinet USG w Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie, http://www.gabinetusg.com.pl/.

Pacjent po wejściu do gabinetu i podaniu danych osobowych, udziela lekarzowi wywiadu w kontekście dolegliwości, na które cierpi. Następnie lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie stopy. Po zabezpieczeniu jego ubrań i nałożeniu żelu, specjalista wykonuje badanie, skupiając uwagę na:

  • strukturze ścięgna i ewentualnych zrostach,
  • kaletce ścięgna,
  • zarysach kostnych kaletki ścięgna,
  • jego przyczepie piętowym.

W przypadku, jeśli pojawią się pytania lub wątpliwości ze strony pacjenta, lekarz przeprowadza kolejne badanie nakierowane na inny, wskazany narząd.

Wizyta kończy się krótkim streszczeniem wyniku badania, lekarz wskazuje pacjentowi elementy niepokojące i sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego. Określa też, czy wizyta powinna być pilna i informuje o wskazaniach do wykonania kontrolnego badania USG. Pacjent otrzymuje także w kopercie wynik przeprowadzonego badania wraz ze zdjęciem – w przyszłości dane te mogą posłużyć do określenia powstałych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *