Artykuły,  Poradniki

Ogrzewanie gazowe w przychodniach – czy jest opłacalne?

ogrzewanie gazoweW Polskim klimacie wybór odpowiedniego ogrzewania – bez znaczenia czy jest to dom czy innych obiekt – jest bardzo ważnym, a przy tym trudnym zadaniem. To jaki system grzewczy powinien zostać wykorzystany zależy od wielu czynników – rodzaju pomieszczenia, tego, ile osób przebywa w obiekcie, a także możliwości technicznych. I tak wybór może paść na ogrzewanie gazowe czy też ogrzewanie bazujące na odnawialnych źródłach energii (gaz płynny, olej opałowy, paliwa stałe – węgiel, drewno, biomasa, ekogroszek, miał lub też ogrzewanie elektryczne). Każde z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jednakże nie każdy z wymienionych systemów grzewczych sprawdzi się w budynkach użyteczności publicznej, na przykład w przychodni.

W budynkach użyteczności publicznej najczęściej stosowanym systemem grzewczym jest ogrzewanie gazowe. Oczywiście warunkiem jego zastosowania jest sieć gazowa o właściwej średnicy. Gazowe systemy grzewcze są zwykle wybierane z powodów ekonomicznych – stosunkowo niski koszt zakupu, a w następnej kolejności niższe koszty związane z eksploatacją. Coraz częściej instalowane są tak zwane kotły kondensacyjne, które oferują wysoką sprawność i zarazem oszczędność paliwa.

Innym sposobem na ogrzanie przychodni czy też innego obiektu użyteczności publicznej jest również wykorzystanie gazu, jednakże gazu w postaci płynnej. W przypadku tego typu budynków gaz płynny można wykorzystywać zarówno do ogrzewania, jak i klimatyzowania pomieszczeń. Za wyborem takiego ogrzewania przemawia wygoda, uniwersalność, czyste spalanie (nieszkodliwe dla środowiska) oraz – co bardzo istotne – oszczędność. Tutaj warto dodać, że gaz płynny charakteryzuje się dużą wartością opałową. Ponadto istnieje możliwość dokładnej regulacji urządzeń zasilanych gazem. Montaż instalacji gazowej generować może stosunkowo wysokie koszty (choć nie należą one do wygórowanych), jednak z czasem zainwestowana kwota z pewnością się zwróci, a to dzięki niedrogiej, w stosunku do innych systemów grzewczych, eksploatacji. Ogrzewanie gazem płynnym świetnie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie jest możliwe ogrzewanie gazem ziemnym, a jego doprowadzenie generuje bardzo wysokie koszty.

Dostawą gazu płynnego zajmuje się Gal-Gaz. Firma trudni się rozlewem gazu płynnego, dostawą gazu płynnego do stacji auto-gazu, dostawą do zbiorników przydomowych, a także detaliczną sprzedażą gazu płynnego. Proponowane przez Gal-Gaz źródło energii, poza obiektami użyteczności publicznej, stosowane może być w indywidualnych gospodarstwach domowych, w przemyśle, w rolnictwie, w ogrodnictwie, w transporcie, w komunikacji czy też w budownictwie.

Ogrzewanie gazowe jest korzystnym rozwiązaniem dla budynków użyteczności publicznej, włączając w to przychodnie. Aby taki system grzewczy sprawdzał się w pełni, warto postawić na nowoczesne instalacje, dzięki którym zużycie paliwa jest mniejsze, a co za tym idzie, koszty związane z ogrzaniem budynku nie należą do wysokich. To właśnie kwestia ekonomiczna ma najczęściej decydujący wpływ na decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania. Ogrzewanie na gaz to swego rodzaju kompromis pomiędzy wygodą a niewygórowanymi kosztami eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *