Kosmetyki,  Poradniki,  Suplementy diety

Olej Arganowy czy olejek arganowy – jak nie dać się oszukać.

Argan oil and fruitOd kilku lat niekwestionowany hit pielęgnacyjny, zachwalany eliksir młodości, uniwersalny i wszechstronny kosmetyk do twarzy, ciała i włosów – olej arganowy. Jakie są fakty  i czy każde „złoto Maroka” jest warte swojej ceny, przeczytajcie poniżej.

Fakty i mity na temat oleju arganowego.

Oryginalny olej arganowy pochodzi z Maroko, gdzie stosowany jest jako kosmetyk od wieków. Aby zachował swoje cenne składniki, powinien być wytwarzany metodą tłoczenia na zimno. Jest to produkt regionalny, a drzewa arganowe, z których orzechów produkuje się olej, rosną tylko w południowej części Maroko w dosyć ograniczonej liczbie. Dodatkowo  dla uzyskania 1 litra oleju potrzeba ok. 30 kg owoców, co stanowi całoroczny zbiór z 6 drzew arganowych. To wszystko powoduje, że ceny oleju arganowego są jak na olej roślinny wysokie. Można jednocześnie obserwować dużą rozpiętość w cenach oleju arganowego – powstaje więc pytanie, czy za oryginalny olej arganowy trzeba dużo zapłacić. Odpowiedź brzmi – nie trzeba! Oczywiście rażąco niski koszt musi budzić wątpliwości co do oryginalności produktu, ale wielu producentów mocno winduje ceny tego popularnego ostatnio kosmetyku. Najważniejsze, aby zweryfikować:

  1. Czy jest to czysty, 100% olej arganowy
  2. Czy posiada certyfikat jakości – najlepiej EcoCert
  3. Czy jest  produkowany metodą tłoczenia na zimno

Jeśli spełnia powyższe warunki, jest to pełnowartościowy i dobry olej. Znalezienie zaufanego sprzedawcy, który ma korzystne ceny i wysokiej jakości produkty, nie jest trudne – w sieci śmiało można polecić TopDrogeria.pl oferującą szeroki wybór kosmetyków naturalnych.

Równie istotne są właściwości kosmetyczne oleju arganowego, które są opisywane niezwykle entuzjastycznie – olej arganowy ma być remedium na wszystkie problemy skórne, od trądziku po skórę ze zmarszczkami, oraz nadawać się dla każdego – niemowląt, dzieci i dorosłych. Jaka jest prawda? Jest rzeczywiście cennym  kosmetykiem w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry ze względu na wysoką zawartość witaminy E – jednego z najsilniejszy przeciwutleniaczy. Świetnie nawilża, odżywia i regeneruje skórę, co gwarantuje bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych.  Zastosowanie jest ogromne – od ujędrniania i nawilżania skóry twarzy i ciała, po pielęgnację włosów i paznokci.  Z całą pewnością jest prawdą, że stosowanie oleju arganowego pozytywnie wpływa na wygląd skóry, poprawiając jej jakość i opóźniając jej starzenie – kluczowa jest tutaj jednak systematyczność, gdyż  najlepsze efekty przynosi długotrwała, codzienna kuracja. Należy jednak podchodzić do tematu z rozsądkiem, nie wszyscy mogą stosować olej arganowy w czystej postaci, szczególnie powinni uważać alergicy – przed stosowaniem czystego oleju arganowego na skórę, należy wykonać test alergiczny. Podobnie osoby ze skórą silnie zanieczyszczającą się, trądzikową – olej arganowy może być w niektórych przypadkach komedogenny lub zaostrzać stany zapalne, przy czym znane są także liczne przypadki pozytywnego wpływu oleju  arganowego na skórę trądzikową. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji skóry i nie można tu generalizować.

Olej czy olejek?

Często słyszymy pytanie – czy olej i olejek arganowy jest tym samym produktem. Może być, ale nie musi. Określenie „olejek” częściej stosuje się w przypadku olejków eterycznych, niż standardowych olejów roślinnych,  stosuje się je także zamiennie. Jest tylko jedno ale… Wielu producentów, korzystając z ogromnej popularności oleju arganowego, określa swoje produkty nazwą: „olejek arganowy”, a gdy zajrzymy do składu, okazuje się, że z prawdziwym olejem arganowym ma bardzo niewiele wspólnego. Czysty, oryginalny olej arganowy może mieć w opisie składu tylko jedną pozycję: Argania Spinosa (Kernel) Oil. Nie warto bowiem płacić sporych kwot za kosmetyki oparte na parafinie  i innych najtańszych surowcach kosmetycznych, ze śladowymi ilościami oleju arganowego pod koniec listy składników.

Więcej informacji o właściwościach i zastosowaniu oleju arganowego znajdziesz tutaj: http://www.topdrogeria.pl/olej_arganowy.html

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *