Artykuły,  Poradniki

Olej lniany

Jak wiadomo oprócz aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka kluczowe miejsce zajmuje odpowiednio zbilansowana dieta.

Dobór odpowiedniej diety jest istotny, gdyż dzięki niej można uniknąć wielu chorób. Warto zwracać uwagę na składniki pokarmów oraz dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin, a także minerałów.

Jednym ze składników uzupełniających niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych jest olej lniany. Jak wiadomo nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować owych kwasów, dlatego niezwykle istotne jest ich regularne dostarczanie. Olej lniany jest bogaty w witaminy A,D,K. Niedobór witaminy A może powodować tak zwaną „kurzą ślepotę”, natomiast D wspomaga układ kostny, sprawia, że kości i zęby stają się mocne. Oprócz tego zapobiega osteoporozie i próchnicy. Ponadto ma wspaniały wpływ na układ nerwowy, mięśniowy, krążenia, rozrodczy i immunologiczny. Jeśli chodzi o witaminę K, to odpowiedzialna jest ona zarówno za krzepnięcie krwi, jak również hamuje rozwój raka piersi, jajnika, żołądka, nerki itd. Olej lniany polecany jest szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ w tym okresie następuje formowanie się płodu, więc kwasy zawarte w oleju zaspokajają zapotrzebowanie płodu na składniki odżywcze. Olej lniany powinien być także spożywany przez dzieci oraz młodzież, ponieważ dzięki niemu łatwiej pozbyć się trądziku, poza tym ma duże znaczenie w walce z zespołem ADHD oraz wpływa na przyswajanie wiedzy. Poza tym owy produkt pomaga w walce z depresją, wpływa w sposób bardzo pozytywny na układ nerwowy i trawienny. Według badań olej lniany zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych oraz sercowych. Jest także polecany osobom mającym problemy ze skórą, włosami oraz paznokciami. Olej lniany jest również głównym składnikiem diety sportowców, gdyż pomaga mięśniom wzrastać, a także zwiększa wydolność organizmu.

Jak widać olej lniany posiada szereg najróżniejszych właściwości. W związku z tym, że wspomaga leczenie oraz zapobiega powstawaniu poszczególnych chorób polecane, a wręcz wskazane jest codziennie dostarczanie go do naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *