Poradniki,  Wiadomości medyczne

Operacja zaćmy – czy jest się czego bać?

operacja-zacmy-czy-jest-sie-czego-bacNie bez powodu przy każdej okazji życzymy sobie wzajemnie „przede wszystkim zdrowia”. Lęk przed szpitalem towarzyszy chyba każdemu. A jeśli w grę wchodzi spotkanie pierwszego stopnia z chirurgiem i jego skalpelem… Z tego strachu też często wzdragamy się przed rozwiązaniami operacyjnymi i decydujemy się mimo wszystko żyć dalej z chorobą. Tego wyjścia zdecydowanie nie polecamy, szczególnie, że niektóre ze schorzeń można dzięki interwencji chirurgicznej wyleczyć skutecznie i… szybko. Doskonałym przykładem zabiegu, który nie powinien przerażać, jest operacja zaćmy.

Zaćma – charakter choroby

Choć zaćma – czy też, z łaciny, katarakta – znacząco utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie, w gruncie rzeczy jest dolegliwością bardzo nieskomplikowaną. Atakuje soczewkę oka – mały organ położony na przedniej ścianie oka i wielkością oraz kształtem przypominający ziarno soczewicy. Ta część oka odpowiada za wyraźne i dokładne widzenie. Przepuszcza światło i załamuje je pod odpowiednim kątem, dzięki czemu nerw wzrokowy umieszczony na siatkówce może przekazać do mózgu wyraźny obraz. Soczewka dotknięta przez zaćmę mętnieje, staje się nieprzezroczysta i traci elastyczność, a w konsekwencji – nie jest w stanie pełnić swojej funkcji prawidłowo.

Jak leczyć zaćmę?

Operacja zaćmy to dziś jedyny sposób wyleczenia tej choroby. Okazuje się bowiem, że proces mętnienia soczewki jest nieodwracalny. Leczenie farmakologiczne czy zabiegi innego typu nie mają więc sensu. Jak zatem leczy się zaćmę? Konieczne jest usunięcie zmętniałej soczewki i wstawienie na jej miejsce implantu.

Operacja zaćmy krok po kroku

Bez obaw jednak – operacja zaćmy jest nieinwazyjna, bezbolesna i… ekspresowa. Cały zabieg zajmuje bowiem do 30 minut. Przed przystąpieniem do działań zasadniczych pacjentowi aplikuje się specjalne przeciwbólowe krople, a także podaje leki uspokajające, dzięki czemu działania wykonywane na oku są dla pacjenta niemal nieodczuwalne.

Po takim przygotowaniu chorego do zabiegu chirurg wykonuje maleńkie nacięcie na rogówce oka. Jak interpretować „maleńkie”? W przypadku metody fakoemulsyfikacyjnej, jaką operację zaćmy wykonuje się w prywatnych klinikach okulistycznych, to zaledwie 3 mm. Warto zaznaczyć, że nie ma konieczności zakładania szwów na tak małą ranę operacyjną – to zaś sprawia, że hospitalizacja nie jest potrzebna. Pacjent może wyjść do domu już ok. 1,5 h po zakończeniu zabiegu.

Operacja zaćmy może być wykonana w ramach NFZ – jej koszt jest wówczas refundowany. Jeśli zdecydujemy się na zabieg w takim trybie, musimy jednak liczyć się z bardzo długim czasem oczekiwania. Dzisiaj w kolejce do operacji zaćmy jest w Polsce ok. 540 tysięcy pacjentów, co przekłada się na średnio 18 miesięcy czekania. W przypadku operacji w prywatnej klinice czas oczekiwania wynosi do 3 tygodni. Z uwagi na to, że zaćma jest chorobą, która szybko postępuje, warto poważnie rozważyć tę drugą opcję – szczególnie, że koszt operacji można rozłożyć na dogodne dla pacjenta raty.

Jeden Komentarz

  • Krystyna

    Z mojego doświadczenia mogę polecić usuwanie zaćmy laserowo. Trochę to kosztuje, ale zabieg trwa bardzo krótko, a efekty są świetne. Ja odbyłam taki zabieg w Białostockim Centrum Okulistyki dr Michnowskiego i chwalę sobie. Musiałam pewien czas dochodzić potem do zdrowia, ale to normalne przy laserowych zabiegach. Oko musi się całkowicie wygoić. Teraz, około roku po zabiegu mogę w końcu w spokoju żyć bez zaćmy, bowiem długo nie dawała mi ona spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *