Zdrowie i Uroda

Operacja zaćmy w prywatnej klinice – czy warto?

operacja-zacmy-w-prywatnej-klinice-czy-wartoJeśli u Ciebie lub u bliskiej Ci osoby zdiagnozowano zaćmę, wiesz już zapewne, że w przypadku tej choroby bardzo ważna jest szybka i sprawna reakcja. W swych późniejszych stadiach zaćma okazuje się chorobą, która w ogromnym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, nierzadko pozbawiając chorego samodzielności. Operacja zaćmy to zabieg prosty i dający się wykonać w jeden dzień. Jedynym problemem jest bardzo długi czas oczekiwania na zabieg refundowany przez NFZ – dziś to średnio 18 miesięcy. Czy warto w tej sprawie skorzystać z usług prywatnej kliniki?

Czy to naprawdę konieczne?

Przede wszystkim rozwiewamy wątpliwości, które zapewne pojawiają się w Twojej głowie – tak, operacja zaćmy to jedyny sposób pozbycia się tej choroby. Mętnienie naturalnej soczewki oka, a więc istota zaćmy, to proces nieodwracalny na drodze farmakologicznej. By odzyskać pełną sprawność organu wzroku, zmętniałą soczewkę trzeba usunąć i zastąpić soczewką sztuczną.

Co gorsza, proces mętnienia postępuje dość szybko, a co za tym idzie, wzrok coraz bardziej się pogarsza. Warto więc szybko podjąć działanie. Niestety, w ramach NFZ jest to dzisiaj niewykonalne – w kolejce czeka ok. 540 tysięcy pacjentów w całym kraju. Z pomocą przychodzą jednak kliniki prywatne.

Za co płacę i co dostaję w zamian?

Odpłatna operacja zaćmy ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest fakt, że można ją wykonać niemal od ręki. Czas oczekiwania jest nie dłuższy niż 3 tygodnie. Dla porównania, na zabieg refundowany czeka się dzisiaj około 18 miesięcy. Istnieje też możliwość wyboru specjalnej soczewki wewnątrzgałkowej, która pozwoli pozbyć się nie tylko zaćmy, ale też wad wzroku, z którymi zmagasz się być może przez całe życie – np. krótkowzroczności czy astygmatyzmu. Oznacza to, że po operacji zaćmy możesz widzieć lepiej niż kiedykolwiek i zapomnieć o okularach czy soczewkach kontaktowych. Co więcej, dzięki nowoczesnej metodzie fakoemulsyfikacji (bardzo małe nacięcie na rogówce) hospitalizacja nie jest konieczna – po około godzinnej obserwacji po zabiegu można wrócić do domu.

Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami. Prywatny zabieg usunięcia zaćmy to wydatek od 3 do 10 tysięcy. Skąd tak duża rozpiętość cenowa? Cena zależy od wybranej kliniki i od rodzaju wybranej soczewki, która zostanie wszczepiona. By umożliwić szybkie odzyskanie pełnej sprawności wzroku także pacjentom mniej zamożnym, większość klinik proponuje rozłożenie kosztów zabiegu na dogodne dla chorego raty. Kwota pozostaje taka sama, nie ma żadnych dodatkowych kosztów – po prostu nie wpłaca się jej jednorazowo. Warto zatem rozważyć tę opcję i pozbyć się zaćmy, zanim wkroczy w stadia uciążliwe dla normalnego funkcjonowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *