Poradniki

Opieka nad osobą starszą – choroba Parkinsona

Jedną z najczęściej notowanych przypadłości wieku starszego, wespół z chorobą Alzheimera jest choroba Parkinsona. To postępujące schorzenie mózgu, którego niepokojącymi objawami są przede wszystkim sztywność, drżenie spoczynkowe oraz spowolnienie. Prowadzą one niestety do nasilającej się niesprawności ruchowej. Trudność choremu mogą sprawić najprostsze czynności – spożywanie posiłków czy pisanie.

Dom seniora czy nasza opieka?

Na pytanie dotyczące zapewnienia opieki osobie starszej cierpiącej na chorobę Parkinsona każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Wszystko zależy od naszych predyspozycji czasowych, cierpliwości oraz kondycji fizycznej. To ciężka praca, wymagająca wielu wyrzeczeń – stawiając sprawę jasno. Dlatego też, jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy chorobowe, powinniśmy bezzwłocznie udać się z seniorem do specjalisty, którego można znaleźć choćby na stronie www.warszawadomseniora.pl, a potem rozważyć to, jak zachować się w kwestii zapewnienia mu dostępu do należytej i fachowej pomocy.

Najczęstsze objawy choroby Parkinsona:

  • sztywność, czyli znaczne napięcie mięśniowe (przygarbiona sylwetka),
  • maskowata twarz, chód drobnymi kroczkami, czyli bradykinezja (spowolnienie ruchowe),
  • upadki,
  • zaburzenia mowy,
  • łojotok, ślinotok, napadowa potliwość, zaparcia, nietrzymanie moczu,
  • spowolnienie myślenia,
  • pogorszenie pamięci,
  • drżenie spoczynkowe,
  • nadwrażliwość, niestabilność nastroju (objawy psychiczne).

Jak leczyć?

Niestety nie istnieje terapia, która jest w stanie zahamować postępowanie choroby. Dostępne są jednak leki, które w pierwszych latach choroby umożliwiają kontrolować jej objawy. Dzięki nim chory przez dłuższy czas może zachować sprawność ruchową. Metody leczenia są dobierane indywidualnie. Pamiętajmy, że walkę podejmujemy zawsze. Niestety nie ma jednego scenariusza, który określiłby czas trwania jej skuteczności.

Bardzo istotne jest to, abyśmy nie bagatelizowali żadnych niepokojących, wyżej wymienionych objawów. Szybkie wykrycie choroby daje szansę na skuteczną pomoc cierpiącej na nią osobie. Osobę w podeszłym wieku należy codziennie obserwować. Tak, jak wspomnieliśmy, mamy szansę na wydłużenie okresu aktywności, co jest olbrzymim sukcesem w przypadku tej dolegliwości. Choroba Parkinsona, chociaż niezwykle ciężka, jest do częściowego okiełznania, choć w miarę upływu czasu, staje się bardzo uciążliwa dla chorego i jego bliskich. Musimy o tym pamiętać, stając przed decyzją dotyczącą sposobów sprawowania nad nim opieki. Przygotujmy się więc na długą i trudną walkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *